SEO bu günlerde web sitelerinin ziyaretçi çekmek için uyguladığı en etkili strateji haline geldi. Birçok online satış sitesi bu stratejiyle müşteri kitlesine ulaşarak internet üzerinden bu kitleye satış yapıyor.

Bu kadar etkili bir stratejiyi neden sen de kullanmayasın? Tabi ki kullanacaksın. Ama önce SEO konusunda az bilinen bazı önemli gerçekleri öğrenmen gerekiyor.

“Google web sitelerine ziyaretçi kazandıran tek arama motoru değildir.”

Bu demek oluyor ki, SEO çalışmalarımızın büyük bir kısmını Google arama motoru için yapacağız ama diğer arama motorlarını da unutmayacağız. Özellikle hangi arama motorunu biliyor musun?

Cevap: YOUTUBE…

Youtube bir video paylaşım sitesi olmanın yanında Google’dan sonraki en büyük arama motorudur. Web siten için SEO çalışması yaparken videolar için kullanılan bu arama motorunu asla göz ardı etme.

Tıpkı Google’da olduğu gibi Youtube’un da kendine özgü SEO teknikleri var. Bu platformda da arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak için bazı stratejiler uygulamak gerekiyor.

Youtube arama sonuçlarında zirveye çıkmanı sağlayacak en özel teknikleri öğrenmek ister misin?

 

Youtube’ta Zirveye Çıkmanı Sağlayacak 12 Çarpıcı SEO Tekniği

 

#1 Video Anahtar Kelimelerini Belirle

Burada anahtar kelime belirlerken insanların videomuzun konusuyla ilgili hangi kelime öbeklerini aradıklarına dikkat etmemiz gerekiyor. Bir video hazırlarken insanların hangi anahtar kelimeler üzerinden videomuza erişeceklerini tahmin etmemiz gerekiyor.

Diyelim ki insanlar Youtube SEO konusunda hazırladığımız videomuza ulaşacaklar. Bu videoya hangi anahtar kelimeler üzerinden ulaşırlardı?

 • Youtube seo nasıl yapılır
 • youtube seo eğitim
 • youtube seo eğitim seti
 • youtube seo dersleri
 • youtube seo videoları

Muhtemelen bu anahtar kelimeler üzerinden videomuzu bulurlardı. Sence bu kelimeleri kendi kafamdan mı uydurdum?

Kafandan kelime uydurarak anahtar kelime belirleyemezsin. Anahtar kelime analiz araçlarını kullanman gerekiyor. Ben de en yaygın analiz aracını kullandım, Youtube’un kendi arama çubuğunu…

 

Buraya “youtube seo” yazdığım zaman en çok aranan kelime öbekleri karşımıza çıkıyor. Buradan hedefleyeceğimiz anahtar kelimeleri görebiliriz.

 

#2 Video Başlığını Optimize Et

Dikkat çekici bir video başlığı koyarak insanların videonu daha kolay fark etmesini sağlayabilirsin. Hedeflediğin esas anahtar kelimeyi video başlığında kullanman SEO açısından avantaj sağlayacaktır.

 

#3 Etiketleri Kullan

Etiketler Youtube’ta kullanılan en etkili SEO tekniklerinden biridir. Videonla ilişkili anahtar kelimeleri etiket olarak ekleyerek videonun izlenme sayısını arttırabilirsin. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler eklemen videolarının SEO gücünü arttıracaktır.

9-10 tane anahtar kelime eklemen yeterlidir.

 

#4 İnsanları Yorum Yapmaya Teşvik Et

Yorum sayısı fazla olan videolar Youtube SEO açısından önemli bir avantajdır. Tıpkı Google’da olduğu gibi Youtube’da da yorum sayısı önemli bir SEO kriteridir.

Yorumlar Youtube’a hangi videonun insanlar tarafından daha çok ilgi gördüğünü söyler. Bu durumu avantaja çevirmek için insanları videomuza yorum yapmaya teşvik edebiliriz.

 

#5 İnsanları Aboneliğe Yönlendir

Kanalın abone sayısı Youtube’un videoları sıralarken dikkate aldığı önemli bir kriterdir. Kanalına abone olan insanlar paylaşacağın her videoyu göreceği için abone sayısını arttırmaya çalışmak öncelikli amaçlarından biri olmalıdır.

Başarılı Youtuber’ları incelersen paylaştıkları videoların sonunda insanları kanala abone olmaya yönlendirdiklerini görürsün.

 

#6 Prodüksiyon Kaliteli Olsun

SEO’yu etkileyen en önemli faktörün içerik kalitesi olduğunu unutmamalısın. Kaliteli bir video çekimi ve ses kaydı içeriğinin daha çok beğenilmesini sağlar. Video kalitesini arttırmak için profesyonel bir stüdyo kullanmana gerek yok. Video çekimlerini cep telefonunla bile yapabilirsin.

Kendi evinde kullanacağın birkaç ekipmanla prodüksiyon kalitesini arttırabilirsin. Hangi ekipmanları kullanmalısın?

 • Tripod
 • Perde (Beyaz arka fon)
 • Softbox (Işık)
 • Mikrofon

 

#7 İlgi Çekici Bir Video Kapak Resmi Kullan

Video kapak resmi SEO’yu doğrudan etkileyen bir faktör olmamasına rağmen ilgi çekip videonun daha çok tıklanmasını sağlayacağı için videomuzun sıralamasına önemli ölçüde etki eder.

Bazı insanlar sadece video kapak resminden etkilenerek bile videomuza tıklayabilir. İlgi çekici tasarımlar yapmak için Photoshop programını kullanabilirsin.

 

#8 Video İsmini Optimize Et

Youtube’a yüklediğin video doyasının ismi “94729k.mp4” gibi anlamsız bir kelimeyse bunun yerine videonun konusunu anlatan bir isim yazabilirsin.

Diyelim ki “dijital pazarlama nasıl yapılır” konusunda bir video çekeceğiz. O zaman şu ismi kullanabiliriz:

“dijital_pazarlama_nasil_yapilir.mp4”

Bu şekilde Youtube’a videonun konusunu anlatmış olursun.

 

#9 Youtube Kanalına ve Videolarına Backlinkler Gönder

Youtube kanalının ve videolarının SEO gücünü arttırmak için backlink inşası yapman gereklidir. Kanalına gelen her backlink Youtube’a kanal otoritenin arttığı sinyalini verir.

Bunun için kendi blogların ve başka bloglar üzerinden Youtube kanalına ve videolarına backlinkler gönderebilirsin.

 

#10 Videolarını Blogundaki Yazılara Ekle

Hazırladığın Youtube videolarını blogundaki içeriklerin içine eklersen videolarına doğrudan trafik yollamış olursun.

İzlenme sayısı ve toplam izlenme süresi artacağı için Youtube videolarını daha yukarılarda konumlandırmaya başlar.

 

#11 Video Açıklamasında Anahtar Kelime Kullan

Hazırladığın videoda hedeflediğin anahtar kelimeyi mutlaka açıklama bölümünde kullan. Youtube videonun altında yer alan açıklama bölümünde anahtar kelimeyi gördüğünde o anahtar kelimenin arama sonuçlarında seni daha yukarılarda konumlandırır.

 

#12 Videolarını Sosyal Medyada Paylaş

Youtube, bir video paylaşım ağıdır. Yani bir sosyal medya ağıdır… Diğer sosyal medya kanallarında yapılan video paylaşımları Youtube sıralamaları içim önemli bir kriterdir.

Sosyal medya ağlarında bir videon için yapılan her paylaşım sana bir backlink kazandırır.

Videolarını hangi sosyal ağlarda paylaşmalısın?

 • Facebook
 • Twitter
 • Instagram (Videonu yerleştirdiğin blog yazısının linkini paylaşarak)

Bu sosyal ağlarda videolarını paylaşarak izlenme sayısını arttırabilir, videonun arama sonuçlarında daha üst sıralarda konumlanmasını sağlayabilirsin.

Youtube SEO çalışması yaparken bu 12 etkili tekniği mutlaka kullanırsan videolarının izlenme sayısının daha hızlı artmaya başladığını göreceksin.