WordPress içerik yönetim sistemini kullanarak web sitesi kurmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği soruları bu yazıda cevaplayacağım. Sen de wordpress konusunda başlangıç seviyesindeysen ve bu konuda kendini geliştirmek istiyorsan burada aradığını bulacağına eminim.

Vakit kaybetmeden kafandaki soru işaretlerini gidermeye başlayalım!

#1: WordPress Blog Nasıl Kurulur?

Profesyonel bir blog kurmak istiyorsan WordPress’in sınırlı özellik sunan ücretsiz platformunu kullanmanı tavsiye etmem. Bunun yerine bir hosting ve domain satın alarak bütün kontrollerin sende olacağı bir web sitesi kurmanı öneririm.

Tüm kontrolün sende olduğu bir wordpress site ile sınırlı özellik sunan ücretsiz wordpress site arasındaki farklar nelerdir? Buradan öğren!

Domain ismini verdiğimiz yapı web sitenin ismidir. (Örnek: carpicigirisim.com)

Hosting ise web sitemizde barınacak dosyaların yükleneceği platformdur. Hosting satın aldıktan sonra WordPress dosyalarını buraya yükleyeceksin.

WordPress kurulumunu nasıl yapacağını öğrenmek için Web Sitesi Kurma Kılavuzubaşlıklı yazımızı okuyabilirsin.

#2: WordPress Blog Kurmanın Maliyeti Ne Kadardır?

WordPress’in kendisi ücretsiz olmasına rağmen hosting ve domain için ücret ödemen gereklidir. Yıllık 50 TL karşılığında bir web hosting, 30 lira karşılığında da bir domain satın alabilirsin.

BURADAN hosting ve domain satın alabilirsin.

Web sitenin ziyaretçi trafiği arttıkça satın almış olduğun hosting paketini yükseltebilir, daha güçlü özellikler sunan bir pakete geçebilirsin.

Bunun yanında daha profesyonel görünen bir web sitesine sahip olmak istiyorsan ücretli bir tema alman gerekecek. Ama istersen WordPress’in sunduğu ücretsiz temalardan da faydalanabilirsin.

#3 WordPress İle Sadece Blog Siteleri mi Kurulur?

WordPress içerik yönetim sistemini kullanarak aklına gelebilecek her türlü web sitesini kurabilirsin. (Kurumsal şirket, online alışveriş, videolu eğitim sitesi gibi…)

WordPress sunduğu uçsuz bucaksız tema ve eklenti seçeneğiyle kullanıcılara her türlü projeyi hayata geçirme imkanı tanımaktadır.

#4 WordPress Tema Seçimi Nasıl Yapılır?

Temalar web sitenin nasıl görüneceğini belirler. WordPress’in binlerce ücretsiz ve ücretli tema seçeneği vardır. Burada sana düşen görev ücretli mi yoksa ücretsiz mi bir tema kullanacağına karar vermektir. Bana soracak olursan bütçe ayırma gücün varsa kesinlikle ücretli bir tema satın al.

BURADAN binlerce WordPress teması arasından seçim yapabilirsin.

#5 WordPress Teması Nasıl Yüklenir?

Bir WordPress teması satın aldıktan sonra bu temayı web sitene yüklemen gerekiyor. Bunun için şu aşamaları izlemen gerekiyor:

Görünüm ——> Temalar ——> Yeni Ekle Temalar ——> Tema Yükle”

NOT: Tema dosyalarının sıkıştırılmış dosya (ZİP formatında) olması gerekiyor.

#6 WordPress Eklentisi Nasıl Yüklenir?

Eklentilerin wordpress içinde çok önemli bir yeri vardır. Eklentiler web sitene farklı fonksiyonlar kazandırmanı sağlar. (İletişim formu eklemek, resim galerisi oluşturmak, anketler hazırlamak, online satış yapmak gibi…)

Eğer yükleyeceğin eklentinin ZİP formatındaki kurulum dosyası elinde mevcutsa şu aşamaları izleyerek dosyayı yükleyebilirsin:

Eklentiler ——> Yeni Ekle ——> Eklenti Yükle”

2. Yol:

Eklentinin ismini arama çubuğuna yazarsın. Ve karşına çıkan eklentiyi yükle butonuna tıklayarak hızlıca yüklersin.

#7 Hangi WordPress Eklentilerini Yüklemeliyim?

Yaklaşık 50-60 bin tane WordPress eklentisi vardır. Bunların arasından ihtiyacın olan 5-10 tanesini yüklemen gereklidir. Çok sayıda eklenti yüklemeni önermem. Çünkü eklentiler sunucuya yük bindirir ve çok sayıda olursa sitenin yavaşlamasına neden olur. Hangi eklentileri kurman gerektiğini öğrenmek için;

“En Gerekli WordPress Eklentileri” başlıklı yazımızı okuyabilirsin.

#8 WordPress’te Sayfa ve Yazı Nasıl Eklenir?

Sayfa dediğimiz yapılar sitemizin ana omurgasını oluşturur. Yani sayfalar sitedeki en gerekli bileşenlerdir. (Örnek: Anasayfa, blog sayfası, iletişim sayfası)

Yeni sayfa eklemek istiyorsan şu aşamaları takip et:

Sayfalar ——> Yeni Ekle”

Yazılarsa kronolojik sıraya ve popülerliğe göre sıralanabilen web sitesi içindeki bilgi dolu içeriklerdir. Dışarıdan bakıldığında sayfalara benzer ama önemli bir fark vardır:

Sayfalara etiket eklenemezken, yazılara etiket eklenebilir.

Yeni yazı eklemek istiyorsan şu aşamaları takip et:

Yazılar ——> Yeni Ekle”

#9 Menü Nedir Nasıl Oluşturulur?

Menü ismini verdiğimiz bileşen, kullanıcıların site içerisinde kolayca gezinmesini sağlar. Sitenin üst kısmında bulunur, bunun yanında footer bölümüne de menü eklenebilmektedir.

WordPress admin paneli sitemize kolayca menü ekleme imkanı sağlar.

Yeni menü eklemek istiyorsan şu aşamaları takip et:

Görünüm ——> Menüler ——> Yeni Ekle”


#10 İletişim Formu Nasıl Eklenir?

İletişim formu ziyaretçilerin site üzerinden doğrudan sana mesaj gönderebilmesini sağlar. Bunun için Contact Form Eklentisini kullanabilirsin. Eklentinin sunduğu farklı şablonları kullanarak aklındaki form tasarımını oluşturabilirsin.

#11 WordPress’te Etiketler ve Kategoriler Ne Anlama Gelir?

Kategori ve etiketler blog içeriklerini gruplandırmak için kullanılır. İçerikler kullanıcılar için daha kolay ulaşılabilir hale gelir. İnsanlar aradığı bilgiye çok daha hızlı ulaşır.

Diyelim ki dijital pazarlama konusunda 10 farklı yazı var. Bu yazıların hepsi blog içinde birbirinde bağımsız olarak konumlanmış. Okuyucu da dijital pazarlama konusundaki tüm yazıları okumak istiyor ama blog içinde hepsini teker teker bulması zor.

O nedenle biz bu yazıların gruplandığı bir kategori belirliyoruz. Ve ismini de “Dijital Pazarlama” koyuyoruz. Böylece okuyucu hızlı bir şekilde aradığı kategorideki yazılara ulaşıyor.

Etiketler de blog içeriklerinin hangi konu başlıklarıyla ilgili olduğunu gösterir. Okuyucu yazılarımızı kategorilere göre sıralayabileceği gibi etiketlere göre de sıralayabilir.

#12 Spam Yorumlar Nasıl Engellenir?

Web sitemize gelen spam yorumların ne kadar rahatsız edici olduğunu hepimiz biliyoruz. Bazen yorum bölümüne bir bakarsın, 100’lerce ne olduğu belirsiz İngilizce garip yorumlarla karşılaşırsın. Bu durumu yaşamamak için sana önemli bir eklenti tavsiye edeceğim.

Spam yorumları engelleyen eklenti: Akismet

Bu eklentiyi kurmak ve Akismet hesabı oluşturmak ücretsizdir. Kayıt olmak istediğinde seni ücretli plana yönlendirmeye çalışır. Ücreti sıfır olarak seçersen senden hiçbir ücret alınmadan hesabın oluşturulur.

#13 WordPress Kullanarak Online Satış Sitesi Kurabilir miyim?

İnternet üzerindeki milyonlarca e-ticaret sitesi wordpress altyapısını kullanıyor. Online satış için hazırlanmış wordpress eklentileri mevcut. Bu eklentilerden birini kurup eklenti üzerinden siteye ödeme altyapısı bağlayarak online satış yapmaya başlayabilirsin.

Detaylı bilgi içinWordPress E-Ticaret Eklenti Rehberi başlıklı yazımızı oku.

#14 WordPress Sitem Yavaş Açılıyor, Nasıl Hızlandırırım?

Yavaş açılan web siteleri kullanıcıları siteden ayrılmaya zorlar. Kullanıcılar siteyi hemen terk ettiği için Google’a negatif sinyaller gider ve sitemiz SEO açısından kötü etkilenir.

Kullanıcıların sitemizi daha hızlı açabilmesi için bazı teknikler uygulayabiliriz.

Örneğin;

Bir Cache eklentisini kullanabiliriz… Bu 6 eklentiden birini kullanarak web sitemizi 2-3 kat hızlandırabiliriz:

  • WP Rocket
  • W3 Total Cache
  • WP Super Cache
  • WP Fastest Cache
  • Comet Cache
  • Cache Enabler

#15 Web Sitemin SEO’sunu Nasıl Geliştiririm?

Web  sitene trafik çekmek için uygulayabileceğin en etkili strateji SEO’dur. Google arama sonuçları üzerinden tamamen ücretsiz bir ziyaretçi trafiğinin sitene gelmesini sağlar.

Arama sıralamalarında 1. sayfada hatta 1. sırada çıkmak istiyorsan SEO konusunda ciddi bir çalışma yapman gerekiyor.

En etkili SEO tekniklerini öğrenmek için şu yazımızı oku:

2018 Yılına Özel 11 SEO Teknik ve Stratejisi

#16 E-Mail Listesini Nasıl Oluştururum?

Web siteni ziyaret eden kullanıcıların e-mail adreslerini toplayarak onlara tekrardan ulaşma fırsatı yakalayabilirsin. E-mail listene kaydolan kişiler için hazırlayacağın mail bültenleri sayesinde bu kişileri daha hızlı bir şekilde müşteriye dönüştürebilirsin.

E-mail pazarlaması yapmanın ilk aşaması bir e-mail kayıt sayfası hazırlamaktır. Bu şekilde insanlar bu sayfa üzerinden e-mail bilgisini bırakarak mail otomasyon programına kaydolabilir. E-mail kayıt sayfasını nasıl hazırlayabileceğinle ilgili videoyu BURADAN izleyebilirsin.