Google’dan gelen ziyaretçi trafiğini iki katına çıkarmaya hazır mısın?

Ücretsiz trafik çekme kaynakları arasında en önemli strateji SEO yani arama motoru optimizasyonudur. HubSpot’a göre web sitelerine gelen trafiğin %80’i arama motorları üzerinden gelmektedir. Yani Google üzerinden…

Bu istatistik, SEO stratejisinin bizim için ne kadar önemli olduğunu açıkça anlatıyor.

SEO çalışması yapmak daha büyük bir hedef kitleye ulaşmak ve marka bilinirliğini arttırmak için hayati derecede önemlidir. Eğer sen de Google üzerinden gelen ücretsiz trafikten faydalanmak, gelen ziyaretçi trafiğini en az 2’ye katlamak istiyorsan bu konuda bazı çalışmalar yapman gerekiyor.

Bunun yanında araştırmalar gösteriyor ki, insanların %78’i internet üzerinden ürünlerimizi satın almadan önce arama motorları üzerinden araştırma yapıyor.

Kullanıcıların %75’i çıkan arama sonuçları sayfaları arasından sadece 1. sayfayı inceliyor. 2. sayfaya göz atmayı tercih etmiyor.

1. sayfada çıkan arama sonuçları içinden ilk 3 sıra ziyaretçi trafiğinin %60’ını alıyor.

SEO’nun web sitemiz için ne kadar önemli olduğunu fark edebiliyor musun? Daha çok trafik ve daha çok satış…

Mail kayıt sayfası, satış sayfası ve bilgilendirici ürün sayfaları satış yapmak için SEO’dan daha önemli olsa da bu sayfaları ziyaret eden insanlar olmadığında hiçbirinin bir anlamı kalmaz, değil mi?

SEO ürün satışı yapmak için hazırladığımız sayfalara organik ziyaretçi akışı sağlar. Bize kazanç getirecek satış sayfalarından alışveriş yapacak müşteri kitlesine ulaşmamızı sağlar.

Bu önemli bilgiler umarım sana SEO’nun önemini anlatmak için yeterli olmuştur. Eğer bu bilgiler yeterli olduysa artık ileri seviye SEO tekniklerini anlatmaya başlayabiliriz

 

Trafiğini En Az 2 Katına Çıkaracak 5 İleri Seviye SEO Tekniği

 

#1 Web Sitenin SEO Kontrollerini Yap

 

Web siteni SEO açısından kontrol etmen ve eksik gördüğün noktalarda gerekli müdahaleleri yapman ziyaretçi trafiğini arttırmanı sağlayacaktır. SEO kontrolü yapmak, sitenin performansını her açıdan kontrol etmek anlamına gelir. Şimdi oldukça basit ama etkili bir kontrol tekniğinden bahsedeceğim. Çünkü çoğu kişinin site içi SEO konusuna dikkat etmediğinin farkındayım.

Yapman gereken site içi SEO kontrolleri:

Kontrol 1: Web sitende bulunan bütün sayfalar için Meta başlık ve açıklama bölümleri girilmiş mi?

Kontrol 2: Her sayfa SEO anahtar kelime açısından optimize edilmiş mi?

Kontrol 3: URL’lerin arama motoru uyumlu mu?

Web sitende bulunan sayfaların ve yazıların URL’leri oldukça basit olmalıdır. Ne kadar basit, o kadar iyi…

 

seo uyumlu url infografik

 

Kontrol 4: Her sayfa düzgün bir formata sahip mi?

Düzgün bir format şu anlamlara geliyor:

  • Başlık ve alt başlıklarla destekleniyor mu?
  • Paragraf başına 2-3 cümle kullanılıyor mu?
  • Önemli noktalar kalın ve italik olarak işaretleniyor mu?
  • Call to action ifadeleri var mı?

İnsanların %43’ü blog yazılarını tamamen okumak yerine göz atmayı tercih ediyor. Yazılarını insanlar için kolay okunabilir hale getir.

Kontrol 5: Bütün resimlerine Alt Etiket ekle.

Kontrol 6: İçeriklerinde linkleme yapıyor musun?

Site içi ve site dışı linklerle yazını desteklemen SEO için faydalıdır.

Detaylı SEO kontrolünü şu aracı kullanarak yapabilirsin: SEO Site Checkup

 

#2 SEO Optimize Landing Page’ler Oluştur

 

İyi tasarlanmış bir landing page sitende gerçekleşen satışların artmasını sağlayabilir. Yeni landing pageler oluşturdukça gelen ziyaretçi trafiğini daha verimli kullanma imkanına sahip olursun.

Maalesef çoğu B2B şirketi ürünlere özel landing pageler kullanmanın yeni kullanıcıları yakalamak için ne kadar önemli olduğunun farkında değil. Yapılan bir araştırmaya göre B2B web sitelerine gelen tıklamaların %44’ü anasayfaya gidiyor. Yani ziyaretçi anasayfaya yönleniyor. Anasayfa tabi ki çok önemli, ama ziyaretçilerle daha güçlü ilişkiler kurmak için landing page oluşturmak daha da önemlidir.

Neden Landing Page ziyaretçilerle ilişki kurmak içi önemlidir? Çünkü bu sayfalar konu odaklı sayfalardır.

Örnek:

Senin kozmetik, otomotiv, elektronik gibi farklı kategorilerde ürün satışı yaptığın bir e-ticaret siten var. Sitene gelen tüm müşterileri anasayfaya çekmek yerine kategoriye özel olarak hazırlanmış Landing Page’lere yönlendirilmesi ziyaretçiyi sitede tutar.

Gelen insanları ilgi alanlarına göre ilgili sayfalara yönlendirmeliyiz. Kozmetik ürünü almak için gelen kişiler anasayfaya yönlenip orada otomotiv malzemelerini de görmemelidir. Bu ziyaretçi doğrudan kozmetik ürünlerinin bulunduğu bir Landing Page’e yönlendirilmelidir.

Sitendeki satış dönüşüm oranını arttırmak istiyorsan ziyaretçileri ilgi alanlarına göre Landing Page’lere yönlendir.

Ya da farklı konularda e-kitap, videolu eğitim gibi ürünler satıyorsan ziyaretçileri konuyla ilgili Landing Page’lere yönlendirerek sitendeki dönüşüm oranlarını arttırabilirsin.

Etkili Bir Landing Page Şablonu:

 

landing page tasarımı

 

Modern görünümlü etkili landing pageler oluşturmak için bu şablonu kullanabilirsin.

Web sitendeki içeriklerin kalitesi kadar tasarımın kaliteli olması da önemlidir. Aksi takdirde siten SEO açısından olumsuz olarak etkilenir.

Çünkü ziyaretçiler sitede daha az vakit geçirir, daha az etkileşime girer. Bunlar da Google’a negatif sinyal olarak iletilir.

Landing Page’lere ikna edici bir video, kullanıcı yorumları, etkileyici tasarımlar ekleyerek sayfalarını daha etkili bir hale getirebilirsin. Anasayfa üzerinden Landing Page’lere linkler vererek ziyaretçileri daha iyi yönlendirebilir, ayrıca site içi link inşası yapabilirsin.

 

#3 Web Siteni Mobil Uyumlu Yap

 

Mobil arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak istiyorsan sitenin mobil uyumlu olması gereklidir. 2016 Mayıs ayında Google, mobil uyumlu web sitelerinin daha fazla organik trafik alabilmesi için bir güncelleme yayınladı.

Çünkü Google üzerindeki aramaların %60’ı mobil cihazlar üzerinden yapılıyor. Google bunun farkında olduğu için bu güncellemeyi yayınladı.

Mobil Uyumlu Site ve Uyumlu Olmayan Site Arasındaki Fark:

 

mobil uyumlu tasarım

 

Yukarıdaki örneği incelediğimizde soldaki web sitesinin mobil cihaz ekranları için uyumlu olmadığını görüyoruz. Site içeriği mobil cihaz boyutuna göre değişmiyor. Bu siteyi görüntülediğimizde muhtemelen içerik okuyamayacağımız derecede küçük görünecek.

Sağdaki sitenin boyutu ise mobil cihaz ekranına göre değişiyor. Mobilde içeriği okumak ve site içinde gezinmek soldaki siteye göre çok daha kolay.

Bunlar mobil uyumlu ve mobil uyumlu olmayan site arasındaki farklar…

WordPress içerik yönetim sistemini kullanıyorsan, zaten siten otomatikman mobil uyumlu olur. Çünkü artık temaların hepsi mobil uyumlu olacak şekilde tasarlanıyor.

 

Çarpıcı girişim sitesinin masaüstü görünümü:

 

Çarpıcı girişim sitesinin mobil görünümü:

 

 

Gördüğün gibi mobil üzerinde sitedeki içerikler rahatça okunabiliyor. Kendi web sitenin mobil uyumlu olup olmadığını test etmek istiyorsan buradan Google’ın ücretsiz mobil test aracını kullanabilirsin.

 

#4 Gelişmiş Bir Site İçi Link Ağı Kur

 

Blog içinde bulunan yazılara Anchor Text üzerinden linkler vererek sitenin SEO gücünü arttırabilirsin. Yazı içinden ziyaretçileri ve arama motorlarını başka yazılarına göz atmaya teşvik edecek şekilde link verme işlemi yapman gerekiyor.

Bir blog yazısını ziyaret eden kullanıcıları eski blog yazılarına, Landing Page’lere ve ilgili konulara yönlendirmelisin. Böylelikle kullanıcı daha çok sayfayı ziyaret edecek, sitende daha uzun süre kalacak ve Google’a olumlu sinyaller gidecek.

Bunun yanında Google botlarının da tüm içeriklerini ziyaret ederek indekslemesini sağlamış olacaksın. Diyelim ki sitende aşağıdaki gibi A, B, C, D, E isimlerinde 5 farklı sayfa var.

 

 

D ve E sayfaları çok önemli içerikler barındırıyor olabilir. Fakat belki de Google botları bu sayfayı kolayca bulamıyor. Site içi link ağı kurarak Google botlarının tüm içeriklerini etkili bir şekilde taramasını sağlıyorsun.

 

#5 Düşük Sıralamada Bulunan Sayfalara Link Takviyesi Yap

 

Google arama sonuçlarında 2. ya da 3. sayfalarda bulunan bir blog yazın varsa bu yazına kaliteli linkler alarak arama sonuçları sıralamalarında yükselmesini sağlayabilirsin. Yüksek otoriteli web sitelerinden blog yazına linkler gelmeye başladığında Google bu içeriğinin kalitesinin yüksek olduğu sinyalini alır.

Diyelim ki aynı tasarıma ve hemen hemen aynı içeriklere sahip 2 tane site var. Bu sitelerden hangisi farklı otoriter sitelerden daha fazla kaliteli backlink aldıysa o site arama sonuçlarında daha yukarılarda gösterilir.

A sayfasına sahip site arama sonuçlarında daha yukarılarda gösterilir. Site içindeki yazılara ve sayfalara kaliteli backlinkler almak SEO çalışmasında büyük öneme sahiptir.

Anlattığımız bu 5 ileri seviye SEO tekniğini uygulayarak web sitende ciddi bir trafik artışı sağlayabilirsin. Bol SEO’lu günler diliyorum…