İnternet üzerinden ürün satışı yapmak veya blog kurmak gibi bir düşüncen varsa bu düşünceni bugünden itibaren gerçeğe dönüştürmeni istiyorum. Neden biliyor musun?

Çünkü düşünerek bu işler maalesef olmuyor. Hedeflerine ulaşabilmen için bugünden itibaren harekete geçmek zorundasın. Uzun bir süredir kurduğun web sitesi kurma ve internetten ürün satışı yapma hayallerini artık gerçeğe dönüştürmenin vakti geldi.

Önemli bir kuralı aklında bulundurman gerekiyor:

Online satış altyapısı kurup internet üzerinden kazanç sağlama sürecinde atman gereken ilk adım ürün seçimidir. Eğer satacağın ürünlere karar verdiysen sıra web sitesi kurulumuna gelmiş demektir.

Web sitesi kurulumunu 4 aşamada tamamlayacağız:

  1. Web sitesi kurma platformunu seç. (WordPress öneriyoruz)
  2. Domain ve hosting al.
  3. WordPress yükle.
  4. Tema yükle.

 

1. ADIM: WEB SİTENİ KURMA PLATFORMU SEÇ

 

 

Web site kurma platformuna İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ denir. Artık web sitesi kurmak için yazılımcı olmaya gerek yok. İçerik yönetim sistemi ismi verilen platformlar sayesinde 30 dakikada kodlama bilmeden profesyonel web sitesi kurulabiliyor.

Drupal, Joomla, WordPress gibi içerik yönetim sistemlerini kullanarak sen de hızlı bir şekilde kendi web siteni kuracaksın. Bizim tavsiyemiz her zaman WordPress’tir. Zaten internet üzerinde faaliyet gösteren web sitelerinin yarısından fazlası WordPress altyapısıyla kurulmuştur.

 

WordPress Platformunu Kullanman İçin 5 Geçerli Neden:

 

#1 Kullanması Kolaydır, Kullanıcı Dostudur

WordPress içerik yönetim sistemini kullanmak çok basittir. Neredeyse her şeyi web sitenin admin panelinden yönetebilirsin. Web sitende bulunan her şey senin kontrolündedir.

#2 Ücretsiz Bir Platformdur

WordPress içerik yönetim sistemini kullanmak için herhangi bir ücret ödemene gerek yok. İndirme aşamasından yükleme aşamasına kadar tamamen ücretsizdir.Wordpress web sitesi kurarken ödemen gereken iki ücret var: Domain ve hosting ücreti. Bu ücretleri de web sitesi kurmak isteyen herkes zaten ödemek zorunda…

#3 Esnektir, Projeye Göre Özelleştirilebilir

WordPress kullanarak aklındaki neredeyse her çeşit projeyi kolayca hayata geçirebilirsin. Sınırsız tema ve eklenti seçeneğiyle web siteni istediğin şekle sokabilir, sitene istediğin işlevi kazandırabilirsin.

#4 Mobil Uyumludur

2017 yılında web sitelerinin kullandığı WordPress temalarının hemen hepsi zaten mobil uyumludur. Ama tema satın alırken “Responsive” özelliğinin olmasına yine de dikkat etmelisin. Temanın cep telefonu ekranında nasıl göründüğünü kontrol edip ondan sonra sitene yüklemelisin.

#5 Sürekli Güncelleme Alır

WordPress düzenli olarak güncellenmektedir. Sistemde görülen açıklar her güncellemede kapatılmaktadır. Bu açıdan da WordPress kalbimizi kazanmış durumda.

 

2. ADIM: DOMAİN VE HOSTİNG AL

 

 

İstersen WordPress’in sunduğu ücretsiz hosting ve domain hizmetinden faydalanabilirsin. Ama bu şekilde kuracağın web sitesi profesyonel bir görünüme sahip olmayacaktır. Ücretsiz hosting sitenin yavaş açılmasına, ücretsiz domain de sitenin amatör görünmesine neden olacaktır.

Site ismin şu şekilde görünecek: carpicigirisim.wordpress.com

Bu şekilde bir domain ismi kullanmanı asla önermiyorum. Alacağın domain “.com”, “.net” gibi uzantılara sahip olmalıdır.

Örnek: carpicigirisim.com

Web siteni kurabilmek için kendi .COM uzantılı domain ismini satın alman gerekiyor. Domain aldıktan sonra bu domain için WordPress kurulumu yapabileceğin bir hostinge ihtiyacın var. Hostingi satın aldıktan sonra sana CPanel giriş bilgileri gönderilecek. (CPanel = Hostingin Yönetim Paneli)

Bu noktadan sonra WordPress kurulumunu yapmaya başlayabiliriz.

 

3.ADIM: WORDPRESS YÜKLE

 

 

—-> WordPress dosyalarını ücretsiz bir şekilde bilgisayarına indir. BURADAN dosyaları indirebilirsin.

—-> RAR formatındaki sıkıştırılmış WordPress dosyasını WinRAR programıyla klasöre çıkart.

—-> Chrome gibi bir web tarayıcısı üzerinden CPanel’e giriş yap.

—-> CPanel içinde bir veri tabanı oluştur.

—-> WordPress dosyaları içinde bulunan wp-config-sample.php dosyasını bul ve ismini wp-config.php olarak değiştir.

—-> wp-config dosyasını açarak gerekli yerlere oluşturmuş olduğun veri tabanı bilgilerini gir. Şu bilgileri kendine göre değiştireceksin:

define(‘DB_NAME’, ‘VERİ TABANI İSMİ’);

define(‘DB_USER’, ‘KULLANICI ADI’);

define(‘DB_PASSWORD’, ‘ŞİFRE’);

VERİ TABANI İSMİ, KULLANICI ADI, ŞİFRE yazan yerleri kendi veri tabanı bilgilerinle değiştirip dosyayı kaydet.

—-> Filezilla programını indirerek FTP üzerinden hostinge bağlan. Şu bilgileri gir:

Sunucu: ftp.domainadin.com (Kendi domain isminin başına ftp ifadesini ekle)

Kullanıcı Adı: CPanel kullanıcı adını yaz.

Şifre: CPanel şifreni yaz.

—-> “public_html” klasörünün içine wordpress dosyalarını sürükle.

—-> Aktarma işlemi tamamlandıktan sonra tarayıcına “domainismin.com” (Kendi domain ismini) yazarak WordPress kurulumunu tamamla.

 

4. ADIM: TEMA YÜKLE

 

 

WordPress kurulumunu tamamladıktan sonra siten zaten ücretsiz bir tema yüklü halde gelir. Ama bu temayı beğenmeyeceğin için tema arayışına gireceksin. Bunun için admin paneli üzerinden Görünüm —-> Temalar adımlarını izleyerek diğer ücretsiz temalara göz at.

Ücretsiz temaları kullanmak isteyeceğini sanmıyorum. O nedenle ücretli bir tema satın alıp bu temayı yüklemen gerekecek.

Bunun için temayı aldıktan sonra şu adımları izlemen gerekiyor:

Görünüm —-> Temalar —-> Yeni Ekle

Temayla birlikte sana DEMO İÇERİKLER de verilecek. Bu demoları da yükleyerek sitenin profesyonel görünmesini sağlayabilir, tasarım aşamasını tamamlayabilirsin. Bu noktadan sonra sana düşen görev DEMO SAYFA üzerinde gereken değişiklikleri yapmak.

Bu değişiklikleri de yaptığında web siten tasarım açısından ziyaretçilere hazır hale gelecek. Artık iş modelin doğrultusunda eklentiler yükleyerek ve gereken site içi ayarlamaları yaparak web siteni amacına daha da uygun bir hale getirebilirsin.

Son olarak Hızlı WordPress Kurulumu Videomuzu İzlemeni Tavsiye Ederim!