Online olarak para kazanmak istiyor musun?

Videolu eğitim hazırlayarak kendin için bir pasif gelir modeli oluşturmak ilgini çekiyor mu?

Uzman olduğun bir konuyla ilgili hazırlayacağın bir videolu eğitimin satışını yaparak online kazanç elde etmeye başlayabilirsin.

Bu kursta yer alacak videoları nereye yükleyeceğim, satışını nasıl yapacağım gibi soruları kafanı kurcalıyorsa sana bir çözüm önerebilirim.

Kurucuları Türk olan Udemy sitesine eğitimini yükleyerek bu sitenin ödeme altyapısı üzerinden satış yapabilirsin.

Site ABD merkezli olması ve İngilizce diliyle hazırlanmış olmasına rağmen Türkçe dil desteği bulunmaktadır. Türkiye’de kullanılan kredi kartlarından kolayca ödeme alınabilmektedir.

Zaten ben kendim de bu siteden beğendiğim kursları satın alıp izliyorum. Kendi ödeme altyapını ve videolu eğitim siteni kurmak için ihtiyacın olan teknik bilgiye sahip değilsen Udemy işini oldukça kolaylaştıracaktır.

Uzman olduğun bir konu hakkında videolu eğitim hazırlamak için bazı aşamalardan geçmen gereklidir.

Sadece bilgi sahibi olmak online kurs hazırlamak için yeterli değildir. Bunun yanında bilgilerini videoya aktaracak teknik bilgiye ve ekipmanlara da ihtiyacın vardır.

Şimdi, videolu eğitim hazırlamak için izlemen gereken yol haritasını anlatmaya başlayalım.

 

Online Kurs Hazırlarken İzlemen Gereken Yol Haritası

 

#1 Kursun İçerik Şemasını Hazırla!

 

Doğru konuyu seç:

Bilgi birikimine güvendiğin, uzman olduğunu düşündüğün bir konu hakkında eğitim hazırlaman eğitimin kalitesinin daha yüksek olmasını sağlayacaktır.

Ürünün kalitesi müşterilerin satın alma isteğini belirleyen en önemli unsurdur. Kaliteli ürün dikkat çeker, daha kolay satılır ve başkalarında daha çok tavsiye edilir.

Konu seçimi yaparken anahtar kelime analizi de yapman gerekiyor.

Eğitim hazırlayacağın konuyla ilgili Google’da hangi anahtar kelimelerde aramaların yapıldığına, kelimelerin aylık kaç kere arandığına dikkat etmelisin.

İnsanlar tarafından merak edilmeyen bir konu hakkında eğitim hazırlaman vereceğin emeğin kazanacağın paraya değmemesine neden olacaktır.

Hedef kitleni belirle:

Hangi yaş kitlesine, hangi cinsiyete ve anlatacağın konuda hangi seviyedeki insanlara hitap edeceğine karar var.

Hedef kitlene odaklı bir videolu eğitim hazırla. Diyelim ki yazılım konusunda bir eğitim seti hazırlayacaksın.

Buradan eğitimi alacak kişilerin büyük çoğunluğunun erkek olacağını çıkarabilirsin.

Eğitimini alacak kişilerin genellikle hangi seviyede olacağına karar vererek o seviyeye uygun bir kurs hazırlayabilirsin.

Çekici bir kurs ismi koy:

Hazırlayacağın eğitim için etkileyici, kısa ve öz bir isim koyman çok önemlidir.

Anahtar kelime konusunda araştırma yaparak güzel bir anahtar kelime üzerinden bir marka ismi yarat.

Çok aranan anahtar kelimeleri tercih etmeye çalış. Şunu unutma ki ürünün belirleyeceğin marka ismi üzerinden anılacak.

Akılda kalıcı ve aylık arama hacmi yüksek anahtar kelimeleri ürünün isminde kullanman kursunu avantajlı kılar.

 

#2 Videolu Dersleri Oluştur!

 

Video kayıt kalitesi yüksek olsun:

Hazırlayacağın derslerin görüntü kalitesi yüksek olmalıdır. Kalitesiz görüntü izleyen kişileri rahatsız edecektir.

Kursunda büyük çoğunlukla ekran çekimi yapacaksın. Bilgisayar üzerinde hazırlamış olduğun slaytlar üzerinden ve bizzat bilgisayar üzerinde uygulamalı olarak vermek istediğin bilgileri kayda alabilirsin.

720p HD formatında kurslarını hazırlaman yeterli olacaktır. Eğer daha yüksek kalite istiyorsan 1080p formatını da kullanabilirsin. Kursunda bazı bölümlere yüz çekimleri ekleyeceksen bir DSLR kameraya ihtiyacın olacak.

Bu şekilde hazırladığın yüz çekimi ve ekran görüntüsü videolarını birleştirerek daha etkileyici kurslar hazırlayabilirsin.

Ekran görüntüsü almak için Camtasia programını öneririm. Kullanımı oldukça basittir ve teknik bilgi gerektirmez.

Mac bilgisayarlarda da QuickTime’ın ekran görüntüsü kaydetme özelliğini kullanabilirsin.

 

Yüksek kalitede ses kaydı al:

Bunun için kaliteli bir mikrofon kullanman gerekiyor. Kaydedeceğin ses temiz, net ve yüksek kalitede olmalıdır. Bunun için Rode NT USB marka mikrofonu kullanabilirsin.

Çoğu Youtuber da ses kaydı alırken bu mikrofonu kullanıyor. Daha düşük bütçeli mikrofonlar için yine Rode’un yaka mikrofonlarını inceleyebilirsin.

 

#3 Etkileyici Bir Satış Sayfası Hazırla!

 

Udemy sitesine kursu yüklerken kursunla ilgili bilgiler verebileceğin bazı alanlar göreceksin. Bu alanları çok iyi doldurman gerekiyor. İnsanlar kursunu satın almadan önce satış sayfasını görecek ve bu sayfanın ne kadar ikna edici olduğuna göre ürünü satın alacak ya da almayacak. Müşterinin göreceği satış sayfası bu şekilde olacak:

 

udemy videolu eğitim

 

Bu sayfa üzerindeki bilgilerin olabildiğince ikna edici ve açıklayıcı olmasına özen göstermelisin. Başarılı bir satış sayfası, bu eğitimden sağlayacağın kazancın daha yüksek olmasını sağlar.

Udemy’de bir videolu kurs yayınlamak seni satış sayfası için web sitesi kurmak, ödeme altyapısı almak, video hosting kullanmak gibi sorumluluklardan kurtarır.

Bu tarz bir e-learning sitesinde eğitimini kolayca yayınlayabilir, hızlı bir şekilde online kazanç elde etmeye başlayabilirsin.