Bilgisayarı ya da cep telefonunu açtın internet üzerinde blog yazıları okumak için çeşitli siteleri ziyaret ediyorsun. Girdiğin birkaç sitede bulunan yazılar ilgini çekmiyor ve hemen o sitelerden ayrılıyorsun.

Derken karşına bir blog çıkıyor, bu blogta hoşuna giden bir yazıyı okumaya başlıyorsun. Bir yazıyı okumayı bitirip ikinciyi okumaya başlıyorsun. Sonra üçüncü, sonra dördüncü…

Karşına çıkan blogta bulunan içerikler seni adeta ekrana kilitliyor, bir türlü okumayı bırakmak istemiyorsun. O blogta seni çeken bir şeyler var. Adeta bir şeytan tüyü…

Bir bakmışsın yarım saat çoktan geçmiş ve sen tabiri caizse o blogta okuyacak yazı bırakmamışsın. Tarif ettiğim bu hissiyatı daha önce hiç yaşadığın oldu mu?

Seni ekrana kilitleyen, içinde güzel duygular uyandıran ve sana okuma şevki veren bir bloğa daha önce hiç denk geldin mi?

Eğer denk geldiysen zaten bu hissiyatın ne demek olduğunu biliyorsundur. Tam da bu noktada sana önemli bir soru sormak istiyorum:

– Bazı bloglar insanları mıknatıs gibi kendine çekerken bazıları neden bir paragraf bile okumaya tahammül edemeyeceğimiz türden oluyor?

– Bu iki blog arasındaki farklar neler?

Bu soruların cevaplarını öğreneceğimiz bu yazımızı dikkatli bir şekilde okumanı ve web sitesi içeriklerini yazarken bu kuralları dikkate almanı tavsiye ediyorum. Umarım blog içeriklerini hazırlarken bu kuralları uygulamaya özen gösterirsin.

 

Sürükleyici Blog Yazıları Yazmanın 10 Gizli Kuralı

 

Kural #1: İlgi Çekici Bir Başlık Seç

İnsanlar genellikle bir konuyla ilgili Google’da arama yaparak web siteni ziyaret eder. Google’da arama yaptığında karşısına bazı arama sonuçları çıkar ve bu sonuçlar arasında senin web sitenin bulunduğu alana tıklar. Eğer girmiş olduğun yazı başlığı ve açıklama kısımları yeterince ilgi çekici değilse okuyucu senin yazına tıklamak yerine başka blogta yer alan bir yazıyı tercih edebilir. Ama vurucu bir başlık kullanırsan yazına tıklama ihtimali çok daha yüksek olur.

Kural #2: İyi Bir Giriş Yap

Kaliteli blogların içeriklerini incelediğinde bu kuralı rahatlıkla fark edebilirsin. Bir kitabı alırken nasıl ilk olarak kapağını inceliyorsak, bir blog yazısını okurken de ilk olarak giriş paragrafını inceliyoruz.

Yazıya ilgi çekici ve etkileyici bir giriş yapılmadığı müddetçe o yazının başarılı olma ihtimali yoktur. Giriş kısmı okuyucuyu yazının devamını okumak için şevklendirir. Okuyucunun yazıyı okumaya değer bulup dikkatini tamamıyla yazıya vermesini sağlar.

Kural #3: Önemli Bilgiler Paylaş

Yazılarını yazarken okuyucuya değer katmak için çaba göstermelisin. Yazılarında önemli bilgiler paylaşarak okuyucunun kendini geliştirmesini sağlamalısın. Tabi ki hikaye yazarı ya da keyfi bir blog yazarı değilsen…

Bizim amacımız blogumuza gelen trafiği kazanca dönüştürmek olduğu için okuyucuya elimizden geldiğince değer katmamız önemli.

Kural #4: Gizem Kat

Gizemli olmak iyidir. Okuyucunun dikkatini her daim sıcak tutar. Şunu asla unutmamalısın ki, insanlar blogunu sadece bilgilenmek için ziyaret etmez. Yazıların okurken keyif almak, sonu belli olmayan bir serüvene atılmış gibi hissetmek ister. Diğer bloglarda bulamadığı bu gizem duygusunu verebilirsen sadık bir takipçi kitlesi kazanman mümkün olur.

Kural #5: Konu Bütünlüğünü Koru

Biz şu anda kaliteli blog yazıları yazmanın kurallarından bahsediyoruz. Öyle değil mi? Şimdi gidip yazı içinde bir yerde SEO’dan bir yerde web sitesi kurmaktan bahsetsek senin aklını karıştırmış olmaz mıyız?

Okuyucunun aklını karıştıracak şekilde konudan konuya atlama hatasını asla yapmamalısın. Vermek istediğin mesaj neyse o çerçevede yazını ilerlet ve sonlandır. Eğer okuyucuya SEO kategorisinde bilgiler vermek istiyorsak yazının sonundan bu konuyla ilgili yazmış olduğumuz bir yazıya yönlendirme yapabiliriz. Ama SEO hakkındaki bilgiler bu yazıda veremeyiz. Çünkü yazı akıcılığını kaybeder, kafa karıştırıcı bir hal alır.

Kural #6 Başlık Hiyerarşisine Dikkat Et

Blog içeriği hazırlarken tek bir başlık atıp 500-1000 kelime düz yazı yazma hatasına asla düşme. Biz burada hikaye yazmıyoruz. Okuyucuya bilgi verecek, onun dikkatini çekecek ve ilgisini sıcak tutacak yazılar hazırlamaya çalışıyoruz. Bu nedenle alt başlıklar kullanarak okuyucuyu yazının içinde tutmamız ve ilgisini korumamız gerekiyor. Bu yazıyı incelersen anlattığımız her farklı kural için bir alt başlık kullandığımızı görebilirsin.

Kural #7 Listeleme Yaparken Farklı Kelimeler Kullan

Yazı içinde bazı yerlerde listeleme yapman gerekebilir. Bunu yaparken her bir madde için farklı kelimeler kullanmaya özen göstermelisin.

Yanlış listeleme örneği:

  • Bu yazıda kaliteli blog yazısı yazmayı öğreneceksin.
  • Etkileyici yazım tekniklerini öğreneceksin.
  • Başarılı blog yazarlığı tekniklerini öğreneceksin.

Dikkat edersen verdiğimiz bu maddeleme örneğinde cümle sonlarında hep aynı kelimeleri kullandık. Bu da yaptığımız listelemenin ilgi çekiciliğini öldürdü. Halbuki bunun yerine aşağıdaki gibi bir listeleme yapabilirdik.

Doğru listeleme örneği:

  • Bu yazıda kaliteli blog yazısı yazmayı öğreneceksin.
  • Etkileyici yazım tekniklerini göreceksin.
  • Başarılı blog yazarı olmanın sırlarını keşfedeceksin.

Kural #8: Örnekler Ver

Bir konu hakkında bilgi verirken, net olarak anlaşılmadığını düşündüğün noktada örnekler vermen okuyucunun konuyu daha kolay anlamasını sağlar. Bu kuralı hemen yukarıda uyguladığımızı görebilirsin. Örnekler soyut bilgilerin insanların kafasında somutlaşmasını sağlar. Anlattığın konu daha açık ve anlaşılır bir hale gelir.

Kural #9: Yazının Nerede Noktalanacağını Bildir

Blog yazılarının tıpkı bir seyahate benzediğini unutmaman gerekiyor. Okuyucu yazılarını okurken kendini seyahat eder gibi hisseder ve bu seyahatin nerede noktalanması gerektiği bilmesi gerekir.

Sonunu bilmediğin bir seyahate çıkmak demek okuyucunun ne kadar zaman harcayacağını bilmemesi demektir. Zamanın dünya üzerindeki en değerli şey olduğunu düşünürsek okuyucunun blog yazımızı okumak için aşağı yukarı ne kadar zaman harcayacağını tahmin etmesi gerekiyor.

“Sürükleyici Blog Yazıları Yazmanın 10 Gizli Kuralı” alt başlığını buna örnek gösterebiliriz. Bu yazıyı okurken 10 tane kural olacağını biliyordun. O nedenle yazıyı okumak için aşağı yukarı ne kadar zaman harcaman gerektiğini hesaplayabildin.

Kural #10: Yazını “Call to Action” İfadesiyle Noktala

Eğer blogumuz üzerinden ürün satışı yapmayı ve kazanç elde etmeyi planlıyorsak yazımızı mutlaka bir “Call to Action” ifadesiyle noktalamalıyız. Yani okuyucumuzu diğer yazılarımızı da okuması, ücretsiz bir kitapçığı indirmesi veya bir ürünü incelemesi için yönlendirmeliyiz. Okuyucuyu harekete geçiren “Call to Action” ifadeleri bizim için hayati derecede önemlidir. Blogun üzerinden kazanç sağlamak istiyorsan “Call to Action” ifadelerine sıkça ihtiyacın olacak.

Örnek Call to Action İfadeleri:

  • Blog yazarlığı konusunda yazdığımız diğer yazıları okumak için tıkla!
  • Senin için hazırladığımız ücretsiz kitapçığı okumak ister misin? Okumak için tıkla!
  • Daha iyi bir blog yazarı olmanın sırlarını keşfetmeye çok yakınsın. Bunun için şu ürünü incele!