Woocommerce, online satış sitesi kurmak isteyenlerin tercih edebileceği en basit ve etkili wordpress eklentisidir. WooThemes firması tarafından yazılan bu eklenti dünya üzerinde milyonlarca web sitesi tarafından kullanılıyor.

WordPress altyapısına sahip bir site kurup, bu siteye Woocommerce eklentisini yükleyerek anında online satış yapmaya başlayabilirsin. İnternet üzerinden satış yapmak isteyen birçok kişi, e-ticaret sitesi kurmanın zorluklarından dolayı daha yolun başındayken vazgeçiyor.

Halbuki, Woocommerce eklentisini kullanarak kolayca online satış sitesi kurabileceklerini bilselerdi belki de vazgeçmemiş olurlardı. Ve şu anda birçok satış gerçekleştirmenin gururunu yaşarlardı.

Bu yazıyı yazmamızdaki amacımız bir e-ticaret sitesi kurmanın aslında ne kadar kolay bir şekilde yapılabileceğini sana öğretmek. Aklındaki online satış projelerini hayata geçirmek istiyorsan doğru yerdesin.

Woocommerce İle Ne Tür Ürünleri Satabileceğin Siteler Kurabilirsin?

Woocommerce eklentisini kullanarak aklına gelebilecek hemen her şeyi satabileceğin kapsamlı bir e-ticaret sitesi kurabilirsin. Mesela hangi ürünlerin satışını yapabileceğin siteler kurabilirsin?

 • Giyim ürünleri sitesi
 • Kozmetik ürünler sitesi
 • E-kitap satışı yapabileceğin site
 • Multivendor satış siteleri
 • Videolu eğitim sitesi
 • Yazılım satışı sitesi
 • Kişiye özel koçluk satışı
 • Etkinlik rezervasyon sitesi
 • El eşya satabileceğin online satış sitesi
 • Özel ders paketleri satış sitesi

Bu örnekler daha yüzlerce hatta binlercesiyle çoğaltılabilir. Bu kadar kapsamlı bir e-ticaret eklentisini aklına gelen hemen her türlü ürünün satışını yapmak için kullanabilirsin.

Woocommerce Kullanmaya Nasıl Başlanır?

Bunu yapabilmek için ihtiyacın olan 3 şey var:

 1. WordPress altyapısıyla kurulmuş bir web sitesi
 2. Woocommerce eklentisi
 3. Woocommerce uyumlu bir wordpress teması

Bu aşamaları nasıl gerçekleştirebileceğini anlatmaya başlayalım. Kendi e-ticaret siteni kurmak için izlemen gereken yol haritasını hemen verelim.

#1 WordPress Kurulumu Yap

WordPress kurulumu yapabilmek için bir domain ve hostinge ihtiyacın var.

Domain alabileceğin site: Godaddy

Hosting alabileceğin site: Güzel Hosting

Hostinginin verdiği nameserverları domain yönetim panelindeki nameserver bölümüne girdikten sonra hosting ile domainin bağlantısını yapmış oluyorsun. Daha sonra yapman gereken FTP üzerinden hostinginin vermiş olduğu CPanele bağlanmak.

FTP bağlantısını kurabileceğin site: Filezilla

Filezilla ile FTP’ye bağlandıktan sonra “public_html” klasörünün içine wordpress dosyalarını yükleyeceksin.

WordPress dosyalarını indirebileceğin site: tr.wordpress.org

WordPress dosyalarını aktardıktan sonra kuruluma başla. Domain ismini web tarayıcısına yazarak kurulum işlemini başlat. Bu aşamada senden veri tabanı bilgileri isteyecek. Bunun için CPanele giderek bir veri tabanı oluşturman gerekiyor.

Hostinginin sana vermiş olduğu CPanel linkine tıklayarak giriş sayfasına git. CPanel kullanıcı adın ve şifrenle giriş yap. Veri tabanı sihirbazı bölümünden bir veri tabanı oluştur.

Veri tabanını oluşturduktan sonra wordpress kurulumunda gerekli veri tabanı bilgilerini doldur. Ve wordpress kurulum işlemini tamamla.

#2 Woocommerce Eklentisini Yükle

WordPress kurulumunu yaptıktan sonra yapman gereken şey, Woocommerce eklentisini kurmak. Bunun için admin panelindeki “Eklentiler” bölümüne giderek buradan arama yap. Ve Woocommerce eklentisini kur.

 

 

 

Woocommerce eklentisini kurduktan sonra karşına kurulum rehberi çıkacak.

 

 

Bu sayfa karşına çıktıktan sonra “Başlayalım” butonuna tıklayarak kurulumu başlat. Karşına çıkan aşamalarda sitene uygun bilgileri girerek kurulum işlemini tamamla.

#3 Woocommerce Uyumlu WordPress Teması Yükle

Sitene Woocommerce eklentisiyle %100 uyumlu bir wordpress teması yüklemen gerekiyor. Tabi ki bu tema kuracağın iş platformuna da uygun olmalı… O nedenle bu konuda detaylı bir araştırma yapmalısın.

WordPress temalarını araştırabileceğin site: Themeforest

Bu siteden aklına gelebilecek her türlü ürünün satış konseptine uygun bir wordpress teması bulabilirsin. Temaların tasarımlarını ve woocommerce ile uyumlu olup olmadıkların inceleyerek buradan kendi işine en uygun temayı satın alıp sitene kurabilirsin.