Birçok blogger kaliteli içerikler hazırlıyor, düzenli olarak blog içerikleri yayınlıyor ve bir süre sonra sadık bir takipçi kitlesi kazanıyor.

Buna rağmen kayda değer bir kazanç elde edemeyip bu işi hobi olarak sürdürmeye devam ediyor. Halbuki şu gerçeği bilselerdi yazdıkları blog üzerinden güzel kazançlar elde edebilirlerdi:

“Gerçek dünyada müşterimiz olma potansiyeli olan insanlar bloglarda geziniyor. Dolayısıyla düzenli olarak içerik girdiğin blogunu ziyaret eden kişilere doğru stratejiyle yaklaşırsan onları müşteriye dönüştürebilirsin.”

İnternet platformunun günümüzde gerçek hayattan hiçbir farkı kalmadı. İş konusunda da bu böyle… Artık müşterin olmak isteyen insanlara internet üzerinden ulaşmak çok kolay bir hale geldi.

Bu nedenle yazdığın blogları bir kazanç sistemine dönüştürmen mümkün. Ama bu konuda doğru bir strateji uygulamayı başarabilirsen…

Birçok blogger bu gerçeği bilmediği ya da göz ardı ettiği için dışarıdan aldığı reklamlarla ufacık kazançlar elde etmeyi tercih ediyor. Halbuki bloglarından akıllı bir şekilde satış yapma tekniklerini bilselerdi, her şey çok daha farklı olabilirdi. Şimdi bu durumun nedenlerini inceleyelim.

 

Blogundan Para Kazanamamandaki En Önemli 3 Neden

 

#1 Bir İş Modelin Yok!

 

 

Blog yazmak heves gerektirir, paylaşım gerektirir, süreklilik gerektirir… Bir hevesle başladığın bloggerlık maceranın uzun soluklu olmasını istiyorsan bu işten kazanç elde etmen gereklidir. Blogundan kazanç elde ettiğin zaman insanlarla daha fazla bilgi paylaşmak istersin. Düzenli olarak içerik hazırlamak ve paylaşmak istersin.

Bu nedenle bir iş modeline sahip olmak blogun devamlılığı için önemlidir. Para somut bir başarı kriteridir. O nedenle blogun üzerinden kazanç elde ettikçe bu konudaki şevkin daha da artacak ve blogun zamanla çok daha iyi noktalara gelecek.

Online iş modeli nedir?

İnsanlara bir konudaki bilgi birikiminle hizmet verdiğin ya da ürün satışı yaptığın bir sistemdir. E-Kitap, videolu eğitim gibi ürünler hazırlayarak, koçluk yaparak ya da çeşitli fiziksel ürünler satarak kazanç sağladığın bir yapıdır.

Buraya önemli bir not düşmek istiyorum:

Online iş modeli “İnternetten para kazanmak istiyorum” cümlesinden çok daha fazlasıdır. Bir online iş modeli kurmak istiyorsan ilk amacın asla para olamaz. İnsanlara satış yaparak online kazanç elde etmek istiyorsan öncelikli hedefin bilgi paylaşmak olmalıdır.

İnsanlara değer katmak, onlara bir şeyler öğretmek olmalıdır. Ancak bu şekilde siteni ziyaret eden kişilerle gerçek bir ilişki kurabilir ve onları müşteriye dönüştürebilirsin.

İyi bir blogger olmak ve bu işten kazanç elde etmek istiyorsan yüksek kalitede içerikler hazırlamayı kendine amaç edinmen gerekiyor.

“İnsanlara ne kadar değer katarsan, müşteriye dönüşmeleri o kadar kolay olur.”

Başarılı bir iş modelinde şunlar olmalıdır:

  • Kaliteli blog içerikleri
  • Hedef bir müşteri kitlesi
  • Dijital pazarlama stratejileri
  • E-Kitap, videolu eğitim gibi satılabilecek ürünler
  • Blog içinden ürünlere yönlendirme
  • Online ödeme altyapısı

Başarılı bir iş modelinde yer alması gereken öğeler özetle bunlardır.

 

#2 İnsanların Problemlerini Çözmüyorsun!

 

 

Blog yazıları yazarken para kazanma kaygısı içinde olursan bu işten asla para kazanamazsın. İnsanlar para kaygısı içinde olan birinden neden ürün satın alsın? Kimin ürünlerini satın alırlar biliyor musun?

Kendilerine yardım eden, bir problemini çözen, bilgi paylaşımı yapmaktan kaçınmayan blog yazarlarının ürünlerini satın almayı tercih ederler. Gerçek ve samimi bir ilişki kurabildikleri bir blog yazarlarının ürünlerini almak isterler.

İnsanlara bir konuda yardımcı olmalı, onların problemini çözmeye odaklanmalısın.

Örneğin:

  • Online kazanç altyapısı kurmak
  • Daha mutlu olmak
  • İngilizce öğrenmek

Bu mantıkla hareket edersen internet üzerinden kazanç sağlayabilirsin.

 

#3 Satış Stratejisi Kurmuyorsun!

 

 

Hazırlamış olduğun bir bilgi ürününü (e-kitap, videolu eğitim gibi…) satmak istiyorsan güçlü bir satış stratejisine ihtiyacın var demektir. Eğer ürününü bloguna yerleştirip doğrudan satış yapmayı düşünüyorsan bu fikirden acilen vazgeçmeni tavsiye ederim.

İnsanlarla samimi bir ilişki kurmadan, onlara güven vermeden ve alanındaki bilgi birikimini ispatlamadan ürününü satın almalarını bekleyemezsin.

Pazarlamacı gibi direk “Ürünümü al” diye baskı yaparsan o ürünün satış potansiyelini %80-90 oranında azaltmış olursun. Halbuki doğrudan satış yapmak yerine önce insanlara bilgi dolu içerikler sunsan, onlara bir şeyler katmaya çalışsan ve problemlerini çözmek için çabalasan satış yapman çok daha kolay olur.

Blogunu ziyaret eden kişilerle nasıl samimi bir iletişim kurabileceğin konusunda uzun bir süre düşünmeli ve kendi satış stratejini oluşturmalısın.

Online olarak satış yapmak ve kazanç elde etmek istiyorsan şu kuralı asla unutma:

“Bilgi vererek insanlara değer katmak için çabala. Satışlar zaten kendiliğinden gelecek.”