Online girişim başlatmak kulağa oldukça güzel gelse de gerçek hayatta bunu yapmak o kadar da kolay bir şey değil. Çünkü bu konuda faydalanabileceğin kaynaklar ve internette bulabileceğin doyurucu nitelikteki bilgiler o kadar az ki internet üzerinden gelir sağlamak isteyen girişimci adayları bırak girişim başlatmayı, daha dünyada ne tür online kazanç modelleri olduğunu bile öğrenemeden bu hevesten vazgeçiyor.

Şimdi sana soruyorum:

– Hiç çevrende internet üzerine kazanç elde ediyorum diyen birine denk geldin mi?

Ben şahsen bu serüvene ilk başladığım zamanlarda çevremdeki tek bir kişinin bile internetten satış yaptığını duymamıştım. Kendi online kazanç modelimi oluşturma yolunda yaptığım araştırmalar ve tanıştığım kişiler sayesinde buna şahit oldum. Online kazanç konusu ülkemizde tam bir muamma…

Böyle bir şeyi çok fazla duyamazsın çünkü çevremdeki insanlar genelde, erkenden kalkıp işe zamanında yetişmek zorunda olan, patrondan fırça yememek için tabiri caizse kendini yırtan kişilerden oluşuyor.

– Peki, onlar da işlerini online platforma taşıyamaz mı?

– Kendi online satış altyapılarını kurarak şu anda yaptıkları mesleği bir patrondan bağımsız şekilde, internet üzerinden bulduğu müşteriler için yapmaya devam edemez mi?

– Ya da bir ürün çıkarıp internetten o ürünün satışını yapamaz mı?

Bunların hepsini yapabilirler… Sence neden bunu başaramıyorlar?

 1. Online kazanç modellerini bilmiyorlar?
 2. Kendi online satış altyapılarını kurabilecek teknik bilgi birikimleri yok.
 3. Bunu yapabileceklerine dair inançları yok.

Bunlar benim çevremde gözlemlediğim şeyler ama bu söylediklerim ülkemizde yaşayan herkes için geçerli… Artık bir şeyleri değiştirmenin vakti sence de gelmedi mi?

Eğer sen de benim gibi düşünüyorsan bu yazıyı okumaya devam et ve ne tür kazanç modellerinin olduğunu öğren.

 

En Etkili 6 Online Kazanç Modeli:

 

1) Fiziksel Ürün Satışı:

 

 

Bir fiziksel ürün kategorisi belirleyip o kategoride yer alan farklı farklı 10’larca ürünün internet üzerinden satışını yapabilirsin. Fiziksel ürün satışı yapmak istiyorsan sana önemi bir tavsiyede bulunmak istiyorum:

Farklı ürün kategorilerindeki ürünlerin satışını yapmakla uğraşma. Tek bir kategoriye odaklan ve sadece o alanda çalışma yap.

Örneğin;

Tek bir site üzerinden hem giyim ürünleri hem de telefon aksesuarları satmaya çalışma. Ya sadece giyim ürünleri, ya sadece telefon aksesuarları… Sitende yer alacak içerikleri, blog yazılarını, tanıtım materyallerini, e-mail bültenlerini kısacası her şeyi bu kategori üzerine inşa et.

Kuracağın online satış sitesi sadece bir konuya odaklı olursa, diğer e-ticaret siteleriyle rekabete girmen daha kolay olur. Bu şekilde diğer sitelerle rekabet edebilir, daha çok ziyaretçiye ulaşabilirsin.

Seçebileceğin Örnek Ürün Kategorileri:

 • Kadın Giyim
 • Çocuk Ayakkabıları
 • Parfüm
 • Özel Tasarım Aksesuarlar
 • Cep Telefonu Aksesuarları
 • Bebek Arabaları
 • Oyuncaklar
 • Spor Malzemeleri

 

2) Freelance Hizmet Satışı:

 

 

Şu anda yaptığın ya da yapmayı düşündüğün mesleği internet üzerinden freelancer olarak devam ettirebilirsin. Verdiğin hizmeti tanıttığın web sitene trafik çekerek müşteri bulabilir, bu müşterilerden online satış altyapın üzerinden ödeme alabilirsin.

Yazılım, blog yazarlığı gibi dijital işlerle uğraşıyorsan müşterilerinle yüz yüze bile gelmene gerek kalmadan siparişleri online olarak alabilir, işi evinde tamamlayıp kolayca müşteriye teslim edebilirsin.

Freelance Hizmet Verebileceğin Örnek İşler:

 • Mobil Yazılımcı
 • Blog Yazarı
 • Seslendirme Sanatçısı
 • İngilizce Öğretmeni
 • Müzik & Fitness Eğitmeni
 • Yaşam Koçu
 • Psikolojik Danışman

 

3) E-Kitap Satışı:

 

 

Uzman olduğun bir konu var mı? Ya da ilgi duyduğun ve kendini geliştirmekte olduğun bir konu… Bir konu hakkında e-kitap yazarak bu kitabı internet üzerinden satabilir, kendine bir pasif kazanç modeli yaratabilirsin.

Ziyaretçinin siteye gelişinden kitabını satın almasına hatta ürünün gönderilmesine kadar her şey için otomatik bir sistem kurabilirsin. Geceleri uyurken gerçekleşen satışları sabah kontrol eder, tatildeyken bile ürün satışının otomatik olarak devam etmesini sağlarsın.

E-Kitap Yazabileceğin Örnek Konular:

 • Enstrümanlar
 • Yabancı Diller
 • Programlama Dilleri
 • Kişisel Gelişim
 • Satranç
 • Hızlı Okuma
 • Saç Kesimi
 • Otomobil Satın Alma

Kısacası aklına gelecek her türlü konuda bir e-kitap yazıp satabilirsin. En son “otomobil satın alma” örneğini verdim. İnsanlara doğru otomobili satın alma konusunda detaylı bilgiler verdiğin bir rehber kitap bile hazırlayabilirsin. Kitap yazabileceğin konuların herhangi bir sınırı yok…

 

4) Videolu Eğitim Satışı:

 

 

Aynı e-kitap satışında olduğu gibi uzman olduğun veya ilgi duyduğun bir konuyla ilgili videolu eğitim hazırlayabilir, internet üzerinden bu eğitimin satışını yapabilirsin. Üyelik sistemi hazırlarsın ve insanlar satın alma işlemi sonrasında ürünün bulunduğu üyelik sayfasına yönlendirilir. Özet bu iş modelinde videolu eğitim için üyelik satışı yapılır.

 

5) Koçluk Satışı

 

 

Senden danışmanlık almak isteyen insanlara whatsapp, skype üzerinden ya da telefon koçluğu ya da bire bir görüşme şeklinde hizmet verebilirsin. Uzman olduğun konuda öğrencilerinin kendini geliştirmesini sağlayabilir, onlara mentorluk yapabilirsin.

Koçluk satışını e-kitap ve videolu eğitim satışıyla birleştirebilir, ortaya daha kazançlı bir iş modeli çıkarabilirsin. Upsell ismini verdiğimiz satış sistemini uygulayabilir, videolu eğitim üyeliği sattığın kişilere koçluk hizmetini Upsell olarak sunabilirsin.

 

6) Seminer Satışı

 

 

Uzman olduğun konuda insanlara grup seminerleri verebilir, bu seminerlerin internet üzerinden satışını yapabilirsin. Bu şekilde internet üzerinden ya da kapıda ödeme yöntemiyle seminer ücretini tahsil ederek kendine bir kazanç sistemi oluşturursun.

Kendi online girişimini başlatmak için tek yapman gereken bu günden itibaren bu amaç uğrunda çalışmaya başlamak… Bunu yapabileceğine inan ve kendi kazanç altyapını kurmak için ihtiyacın olan teknik bilgileri öğrenmek için zaman harca.