İnstagram online satış yapan web sitelerine büyük kazançlar sağlayacak bir platformdur. Görselliğin ön plana çıktığı bu sosyal medya ağında, iyi hazırlanmış görsel paylaşımlar kolayca insanların dikkatini çeker.

En hızlı şekilde ilgi çekmemizi sağlayan bu sosyal medya ağını etkili bir şekilde kullanarak web sitemize ekstra ziyaretçi çekebiliriz. Böylece ürünlerimizi satın alma potansiyeli olan daha çok kişiye ulaşmış oluruz.

Burada önemli bir noktaya dikkat etmemiz gerekiyor.

İnstagram, paylaşılan görsellerin altına link yerleştirmemize izin vermiyor. Sadece profil açıklaması bölümünden 1 tane link vermemize izin veriyor. Bu da bizi reklam konusunda sınırlıyor.

Bu da insanların ürünlerimizi satın almasının önünde bir engel oluşturuyor. İstatistiklere göre İnstagram kullanan kişilerin %50’si en az 1 iş sayfasını takip ediyor. İş sayfasını takip eden kişilerin sadece %5’i paylaşılan görsellerden etkilenerek harekete geçiyor. (Web sitesini ziyaret etmek, sayfayı arkadaşına önermek, ürün satın almak gibi…)

İnstagram görsel paylaşımı üzerine kurulduğu için marka bilinirliğini arttırmak için oldukça kullanışlı bir platformdur. Görseller hızlı dikkat çeker, insanların kafasında kolay yer tutar.

Doğrudan link paylaşmamıza izin verilmemesine rağmen akıllıca stratejilerle bu link bırakma problemini çözebiliriz.

Belli bir takipçi kitlesi kazandıktan sonra paylaştığın her yazıdan sonra profil kısmına yazının linkini yerleştirerek insanların web siteni ziyaret etmesini sağlayabilirsin.

Online satış siteleri için daha gelişmiş stratejiler uygulamak gerekebilir. Bunun için kullanabileceğin birkaç etkili araçtan bahsetmek istiyorum.

Online Satışı Kolaylaştıran İnstagram Araçları

Kullanacağın araçlar sayesinde İnstagram hesabını bir online satış mağazasına çevirebilir, müşterilerine sosyal medya üzerinden kaliteli bir alışveriş deneyimi yaşatabilirsin.

Müşterilerin ürünlerinin tüm çekici özelliklerini öğrenmesini ve birkaç adımda ürünlerini satın almasını sağlayabilirsin.

Online satışlarını arttırmak istiyorsan her yazıdan sonra “Profil bölümüne link bıraktık” şeklinde bir açıklama yapmaktan daha iyi stratejiler uygulayabilirsin.

#1- Like2Buy

Bu araç İnstagram takipçilerimizin biyografi bölümüne bıraktığımız Like2Buy linki üzerinden ürünlerimizi galeri olarak görüntüleyebilmesini sağlar. İnsanlar görsellere tıklayarak sattığın ürünlerin web sitendeki satış sayfalarına yönlenir.

Like2Buy kullanıcılara İnstagram’dan ayrılmışlar gibi hissettirmez. Bu araç doğrudan İnstagram hesabı üzerinde çalışır.

Aracı incelemek için tıkla!

#2 Like2Have.it

Takipçileri ürün sayfalarına yönlendirmek için link içeren görseller paylaşmamıza imkan sağlar.

Bu aracı aynı zamanda mevcut müşterilerin için “Ürün nasıl kullanılır” tarzında açıklama görselleri oluşturmak için kullanabilirsin.

Aracı incelemek için tıkla!

#3 Linkin.bio

Linkin.bio, İnstagram postlarına benzeyen bir karşılama sayfasıdır. Görsellerini takipçiler için tıklanabilir hale getirir.

Bir takipçi sayfayı ziyaret ettiği zaman İnstagram postlarına tıklayarak görselin temsil ettiği ürünün sayfasına gidebilir.

İnstagramdan ürün satarken kullanabileceğin bu etkili araçları incelemeni ve işine yarayan bir araç olup olmadığını kontrol etmeni öneririm.

Aracı incelemek için tıkla!

Güncelleme: İnstagrama Story paylaşımlarında link bırakma özelliği eklendi. 10.000+ takipçili sayfalar hikayelerine link ekleyebiliyor.