Seslendirme sanatçılığı dijtal çağın dünyamıza kazandırdığı önemli bir meslektir. Profesyonel ses kayıt cihazlarının, kaliteli mikrofonların çıkmasıyla birlikte seslendirmenlik bir meslek haline geldi.

Ses tonu güzel olan, Türkçe’yi doğru bir diksiyonla konuşan herkes birer seslendirmen adayıdır. Dikkat edersen aday diyorum. Çünkü bu meslek dışarıdan oldukça basit görünmesine rağmen aslında kendi içinde birçok teknik detay barındırır.

Bu nedenle seslendirmen olmak isteyen birisi bu işin eğitimini almalı, ses tonunu ve konuşma tarzını geliştirmek için çalışmalar yapmalıdır.

Seslendirmenlik birçok kişinin ekmek kapısı olan bir meslektir. Bu işi yaparak hayatını geçindiren birçok kişi bulunmaktadır.

Seslendirme Sanatçıları Tam Olarak Ne Yapar?

Profesyonel seslendirme gerektiren her işte bu kişilere ihtiyaç duyulur. Reklam ajansları, dijital pazarlama ajanslarından tutun da film sektörüne kadar birçok alanda seslendirmenlere ihtiyaç duyulur.

En basitinden televizyonda izlediğimiz belgesellerin hepsinde bu kişiler konuşur. Olayları duygu yoğunluğu yüksek şekilde düzgün bir diksiyon kullanarak anlatarak belgesellerin etkileyiciliğini arttırırlar.

Filmlerdeki çizgi film karakterlerinin hatta film aktörlerinin dublaj görevini üstlenerek o karakterlere seslerini verirler. Peki ya reklam ve dijital pazarlama ajansları?

Bu ajanslar da sürekli seslendirme konusunda uzman kişilere ihtiyaç duyarlar. Televizyon için hazırlanan reklam filmlerinde, şirketlerin tanıtım videolarında ve aklına gelebilecek her türlü reklam işinde seslendirme sanatçıları çalışır.

Eğer ses tonuna ve diksiyonuna güveniyorsan. Etkileyici konuşma yeteneğine ve dikkat çeken bir ses tonuna sahip olduğunu düşünüyorsan sen de bu mesleği yapmaya başlayabilirsin.

Seslendirme Sanatçılığı Mesleğine Yönelmeden Önce Bilmen Gerekenler

  • Bu sektöre girdiğinde para harcaman gerekecek: Profesyonel ses kayıt ekipmanları, alman gereken eğitimler, hazırlayacağın demolar ve verdiğin seslendirme hizmetlerini pazarlamak için yapacağın her çalışma para harcamanı gerektirecek.
  • Seslendirmenlik yapmak için bolca zaman harcaman gerekecek: Ses kayıt işlemini yaparken, yapacağın 10’larca kez tekrar, farklı farklı müşterilerin çeşitli isteklerini yerine getirmek ve kayıtlarda isteyecekleri değişiklikler için her gün saatlerini harcayacaksın. Tabi ki bu mesleği profesyonel bir şekilde yapmak istiyorsan…
  • Bu sektörde çok eğleneceksin: Sesli kitap hazırlamaktan, reklam filmi ve kurumsal firmaların tanıtım videolarını seslendirmeye kadar birçok iş yapacaksın. Ve inan bana seslendirme işi senin için çok keyifli olacak. Düşünsene kendi sesinle projelere hayat vereceksin. Sesini binlerce belki de milyonlarca insanla buluşturacaksın.
  • Bu işi nasıl ve neden yapmak istediğine karar ver: Seslendirme sanatçılığını bir hobi olarak mı yoksa tam zamanlı bir iş olarak mı yapmak istediğine karar ver. Amaçlarını belirle, motivasyonunu yüksek tut ve kararlı bir şekilde mesleğini icra et. Yeri gelecek müşteri bulamayacaksın, yeri gelecek zor işler alacaksın. Bu durumlarda motivasyonunu yüksek tutarak işini en iyi şekilde yapmaya odaklanmalısın.

Seslendirme Sanatçılığını Freelance Olarak Nasıl Yaparsın?

Bu mesleği profesyonel olarak yapmaya karar verdiğin zaman bir şirkete girip tam zamanlı olarak çalışabilir ya da bir freelancer olmayı tercih edebilirsin. Eğer bir kuruma bağlı olmadan evinin rahatlığında bu mesleği yapmak istiyorsan mecburen tercih edeceğin yol freelancerlıktır.

Peki, ya bir firmada çalışıyorsan? O zaman freelance olarak çalışamaz mısın?

Tabi ki çalışabilirsin. Boş zamanlarında internet üzerinden çeşitli işler alarak bu işi freelance olarak da yapabilir, kendine ek gelir sağlayabilirsin.

Hobi Olarak Seslendirmen Olmak İsteyenler Ne Yapmalı?

Kendi mesleğini yaparken boş zamanlarında seslendirme sanatçılığı yapan birçok kişi var. Örneğin, diyelim ki özel bir şirkette halkla ilişkiler uzmanısın. Fakat seslendirme konusunda da kendini eğittin ve hobi olarak bu işe ilgi duyuyorsun.

Bu durumda freelance olarak seslendirme işleri alarak bu hobini ek kazanca dönüştürebilirsin. Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

[addthis tool=”addthis_inline_share_toolbox_klyk”]

[yuzo_related]