Özel bir şirkette eleman olarak çalışan birçok kişi günümüzde freelance olarak çalışmanın yollarını arıyor ve freelance hayat tarzına geçmek için araştırma yapıyor. Yıllar geçtikçe insanlar freelancer olmanın onlara sağlayacağı avantajların daha da farkına varıyor. Freelance çalışma tarzına olan ilgi her geçen gün daha da artıyor.

Bu şekilde masa başı işlerden sıkılıp hayatına freelancer olarak devam eden birçok kişinin olduğunu biliyoruz. Peki, senin amacın tam olarak ne?

 

Sen de bu şekilde hayatına freelancer olarak mı devam etmek istiyorsun?

 

Bu soruyu kendine sormalı ve ayrıntılı cevaplar vermelisin. Böyle bir yola gireceksen iyi düşünmeli, kararlarını yoğun bir düşünme sürecinin sonunda vermelisin.

Ani bir kararla çalıştığın şirkete vereceğin bir istifa seni ileride pişman edebilir. Bu nedenle acele karar vermemeni öneririm.

Benim tavsiyem, ilk etapta işini terk etmek yerine işinden arta kalan zamanlarda ek iş alarak freelancerlık yapman yönünde…

Bu şekilde ek gelir elde edip edemediğini test etmeli, freelancerlıktan ne kadar kazanabildiğini birkaç aylık deneme sürecinde görmelisin. Bu süreçte önüne önemli bir problem çıkacağını da bilmeni isterim. Freelance hizmet verebileceğin müşterileri bulman o kadar da kolay olmayacak.

Müşteri bulma konusunda sıkıntı çekmemek, daha çok insana ulaşarak hızlı bir şekilde freelance iş almaya başlamak için biraz yardım alman ilk etapta faydalı olacaktır. Bunun için hali hazırda müşteri kitlesi bulunan freelancer sitelerinden faydalanabilirsin.

Freelance iş ilanlarını yayınlayabileceğin sitelerin listesi;

Bu sitelerdeki iş ilanlarını inceleyerek hangi kategoride hizmet vereceğine daha iyi karar verebilirsin. Kararını verdikten sonra hizmet vermek istediğin konulardaki ilanları bu sitelerde yayınlayabilirsin. Müşteriler site üzerinden hizmetini satın alacak ve sana sadece hizmeti vermek kalacak…

Freelance iş ilanı siteleri; müşteri bulma, ödeme altyapısı, kazancın banka hesabına gönderilmesi gibi birçok konuda üzerine binecek yükten seni kurtarıyor.

Freelancer olma sürecinde bir zorlukla daha karşılaşabilirsin:

Eğer freelancerlık konusunda tecrübesizsen, daha önce hiç bu şekilde iş yapmadıysan uyum sağlama sürecin birazcık zaman alabilir. Burada freelance çalışarak para kazanmak için dikkat etmen gereken en önemli noktalara değineceğim. Özellikle tecrübesiz bir freelancersan yazdıklarımı büyük bir dikkatle oku.

 

Freelancerların Para Kazanabilmesi İçin Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

 

1) Uzmanlık Alanı Seç

 

Freelancerlığa ilk adımını attığın zaman birçok farklı konuda ilan vererek daha çok para kazanabileceğini düşünüyor olabilirsin. Ama bir konuda uzman olarak tanınmak istiyorsan kendine spesifik bir alan seçmelisin.

 • WordPress konusunda mı uzman olarak tanınacaksın?
 • PHP konusunda mı?
 • Makale yazarlığı mı?
 • Grafik tasarım mı?
 • Video montajı ve animasyon mu?
 • Mobil yazılım mı?
 • Yoksa sosyal medya uzmanlığı mı?

Kendi becerilerine uygun bir alan seçerek o konunun üzerine düşmeli ve ilanlarını o konu üzerine vermelisin. En iyi yaptığın, uzman olduğunu düşündüğün konularla ilgili ilanlar vermen kullanıcıların yaptığın işten memnun kalmasını sağlayacaktır.

Kaliteli hizmet verdikçe insanlar hizmet ilanlarının altına olumlu yorumlar yapmaya başlayacak, zaman geçtikçe olumlu yorumların etkisiyle de hizmetlerin daha fazla kişi tarafından satın alınmaya başlayacak.

 

2) Freelance Hizmet İlanları Verirken Müşterilerine Karşı Açık Ol

 

İlanlarını verirken nelerin fiyata dahil olduğunu ve nelerin olmadığını açık bir şekilde belirtmelisin. Hizmetini satın alan müşteri tam olarak neyi satın aldığını bilmelidir. Sürprizlerle karşılaşmamalıdır. Diyelim ki bir “WordPress Site Kurma Hizmeti” ilanı veriyorsun. Burada aldığın para karşılığında tam olarak neler yapacağını detaylı bir şekilde anlatmalısın.

 • SEO ayarları dahil mi?
 • Site hızı optimizasyonu dahil mi?
 • İçerik desteği dahil mi?
 • Logo tasarımı dahil mi?
 • Kısacası müşterinin ödediği fiyata hangi hizmetler dahil?

Müşteri bunları açıkça bilmeli ki,  ödediği paraya karşılık senden daha fazlasını beklemesin. Daha az paraya daha çok iş yaptırabileceğini düşünürse bunun doğru olmadığını gördüğünde hayal kırıklığına uğrar. Ve profilinize olumsuz yorumlar bırakır.

 

3) Seni ve Hizmetlerini Tanıtan Kaliteli Bir Web Sitesi Kur

 

Kendini ve hizmetlerini detaylı bir şekilde anlatacağın CV niteliğinde bir web siten olursa müşteriler hizmetlerini almaya daha kolay ikna olur. Kişisel web sitesi kurman müşterilere daha çok güven verir. Daha profesyonel göründüğün için de doğal olarak daha çok sipariş alırsın.

Bir Freelancer kartvizit sitesi kurmak için WordPress altyapısından faydalanabilirsin. Güzel bir tema kullanarak hızlı bir şekilde insanlara kendini tanıtabileceğin web siteni kurabilirsin.

WordPress web sitesinin nasıl kurulduğunu öğrenmek için bu yazıyı okumanı tavsiye ederim.

Hangi Worpress temasını kullanabileceğin konusuna gelirsek şu şablonlara göz atmanı tavsiye ederim:

Bu şablonları aklında alternatif bulunsun diye verdim. Bu konuda bulabileceğin sınırsız sayıda tema seçeneği var.

İşine yarayabileceğini düşündüğüm temalardan bazıları şunlar:

Bunların hepsi “Envato” platformunda satılan Creative kategorisindeki WordPress temalarıdır. Hepsinde freelancerlar için güzel hazır şablonlar vardır. Temayı kurduktan sonra bu hazır şablonları web sitenize yükleyebilir, hızlı bir şekilde düzenleme yaparak sitenize kurumsal bir görünüm kazandırabilirsiniz.

 

4) Hizmet Verdiğin Konuda Sürekli Kendini Geliştir

 

Freelancer olarak daha kaliteli hizmet vermek, müşterilerini daha memnun etmek ve daha zor işleri tamamlayabilmek için sürekli olarak kendini geliştirmelisin. Müşterilerin işi teslim aldıktan sonra seninle ilgili yorum yaptığını aklından çıkarmamalısın. Daha olumlu yorumlar almak, müşterilerin sana referans olması için hep antrenmanlı olmalısın.

Bunun için çeşitli videolu eğitimler satın alabilir, kitaplar okuyabilir ve internette alanınla ilgili en güncel gelişmeleri takip edebilirsin. Freelancer olarak hizmet veren kişilerde gördüğüm en önemli hatalardan biri hizmet vermeye ve belli bir miktar para kazanmaya başladıktan sonra kendini geliştirmeyi bırakmasıdır.

Bu yapabileceğin en büyük hata olacaktır. Hangi sektörde hizmet veriyor olursan ol… Uyguladığın teknik, strateji ve yöntemler o kadar hızlı değişip gelişiyor ki yeni çıkan yöntemleri öğrenmediğin zaman çağın gerisinde kalmış oluyorsun. Ve gelişmeleri yakından takip eden rakiplerin kolayca önüne geçiyor.

Buna asla izin vermemeli, kendini her daim geliştirmeye devam etmelisin.

 

5) Hizmetinin Fiyatına Karar Ver

 

Senin alanında hizmet veren diğer freelancerların profillerini inceleyerek, onların hangi hizmet için ne kadar fiyat koyduğuna göz atmanı tavsiye ederim. Konularında ne kadar uzmanlar?

Hangi hizmete ne kadar fiyat veriyorlar?

Bunları analiz etmelisin!

Onlara yakın fiyatlar koyarsan hizmetlerinin satılma ihtimali artacaktır. Ama onlardan çok daha üstün bir hizmet verdiğini düşünüyorsan o zaman fiyatını daha yüksek koyabilirsin. Verdiğin hizmetin bedeli neyse ilan fiyatı olarak onu koymalısın.

Çok düşük ücretler karşılığında hizmet vererek rekabetten sıyrılacağını düşünüyorsan burada büyük bir yanılgıya düştüğünü söyleyebilirim. Eğer alanında gerçekten uzmansan ve kaliteli hizmet verdiğini düşünüyorsan fiyatları hiçbir zaman “Ölü Fiyat” denilen seviyeye kadar düşürmemelisin.

 

“Emeğinin karşılığı neyse o parayı hak ediyorsun!”

 

Buna gerçekten inanmaya başlasan iyi olur. Çünkü freelancer olarak çalışacaksan bazı prensiplerin olmalı. Kimsenin seni ucuza çalıştırmasına göz yumamazsın. Bu senin için bir prensip olmalı!

Bu arada “Ucuz Fiyat” stratejisini şu şekilde kullanabilirsin:

Freelance iş yapmaya başladığın ilk zamanlarda fiyatları düşük tutarak hızlı bir şekilde sipariş almayı başarabilirsin. Olumlu yorumlar aldıkça yavaş yavaş hizmetlerinin fiyatlarını kademeli olarak artırırsın. Bu da uygulanabilecek etkili bir stratejidir.

[addthis tool=”addthis_inline_share_toolbox_klyk”]

[yuzo_related]