Instant Articles, Facebook tarafından kullanıcı deneyimini iyileştirmek amacıyla yayınlanan önemli bir yeniliktir.

Facebook Instant Articles’ı duyurduktan sonra milyonlarca web sitesi gerekli çalışmaları yaparak bu yenilikten faydalanmaya başladı.

Şimdi Instant Articles hakkında merak edilen soruları yanıtlayarak bu yeniliği tanıyalım.

Facebook Instant Articles Nedir?

Instant Articles düzenli olarak makale ya da haber yayınlayan web sitelerinin okurlarına hızlı şekilde bu içeriklere ulaşma fırsatı sunmasını sağlayan yeniliktir.

Paylaşılan içerikler Facebook mobil uygulaması üzerinde 5-8 saniyede açılırken, Instant Articles sayesinde anında açılıyor.

Buradaki amaç mobil kullanıcı deneyimini iyileştirmek. İnsanların yayınlanan içeriklere facebook mobil üzerinden daha hızlı ulaşmasını sağlamak.

Facebook Instant Articles’ın Çalışma Mantığı

Yayınlanan bir içeriğe tarayıcı üzerinden ulaşmak istediğimizde sayfanın açılması 5-8 saniye kadar zaman alır. Instant Articles sayesinde kullanıcılar paylaşılan yazıları 8-10 kat daha hızlı şekilde görüntüler.

İnsanlar paylaşılan yazıları okumak istediğinde çok daha hızlı şekilde bu bi yazıya ulaşır.

Facebook Instant Articles’ın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

  • Mobil tarayıcılarda 10 kata kadar daha hızlı mobil performansı sunar.
  • Instant Articles okunma paylaşılan yazıların okunma süresini %20 arttırır.
  • Okuyucuların yazıyı terk etme oranı %70 azalır.
  • Instant Articles ile paylaşılan yazı ve haberler insanlar tarafından daha çok paylaşılır.

Facebook Instant Articles Web Siteleri İçin Bir Zorunluluk mudur?

Yayıncı web sitelerinin Instant Articles kullanması zorunlu değildir. Bu yeniliği kullanıp kullanmamak tamamen web site sahiplerinin tercihine kalmıştır. Instant Articles kullanmayan web sitelerinin içerikleri facebook üzerinden yine aynı şekilde görüntülenmeye devam edecektir. Ama Instant Articles kullanan web sitelerinin içerikleri insanlar tarafından daha çok ilgi göreceği, daha çok etkileşim alacağı için bu web siteleri hak ettiği ödülü alacaktır.

Bir 5-8 saniyede kaplumbağa hızında açılan mobil sayfalar, bir yanda 10 kat daha hızlı açılan mobil sayfalar. Sizce Google hangi siteyi ödüllendirir? Tabi ki daha iyi mobil deneyim sunan siteyi…

Facebook Instant Articles Kullanmak İçin Özgün İçerik Hazırlamak Gerekli midir?

Bu yeniliği kullanmak için özgün içerik hazırlamak şart değildir. Kopya içerikler de bu şekilde paylaşılabilir.

Instant Articles Facebook Paylaşımlarında Değişiklik Gerektiriyor mu?

Herhangi bir değişiklik gerektirmiyor. Yazıyı yayınlayanlar ve paylaşanlar eskiden yaptıkları gibi içerikler için bağlantı vererek paylaşım yapar. Bu konuda ekstra bir şey yapmaya gerek yoktur.

Instant Articles Özelliğini Kullanmak İsteyenler Bunu Nereden Yapabilir?

Web sitendeki içerikler için bu özelliği kullanmak istiyorsan https://instantarticles.fb.com adresinden kayıt yaptırman gerekiyor. Gerekli sayfa doğrulama işlemlerini yaptıktan sonra WordPress siten için “Facebook Instant Articles WordPress” eklentisini indirebilir, birkaç basit adım sonrasında bu özelliği kullanmaya başlayabilirsin.

[addthis tool=”addthis_inline_share_toolbox_klyk”]

[yuzo_related]