Kaliteli web sitesi içerikleri hazırlamak ve ziyaretçileri sitede tutmak için iyi bir metin yazarı olmak gereklidir. İster blog yazıları yaz, ister bir Landing Page hazırla. İster ücretsiz bir PDF hazırla, ister bir ürün için satış sayfası…

Hazırlamak istediğin her içerik metin yazarlığı yeteneklerin çerçevesinde şekillenecek. Senin kaleminle güç bulacak ve okuyucuya ulaşacak. O nedenle metin yazarlığı yaparken uygulayabileceğin birkaç etkili teknik bilmek seni her zaman rakiplerinden bir adım önde tutar.

Kaliteli içerik yazmak istiyorsan her zaman sitenin dönüşüm oranını arttıracak içerikler hazırlamayı hedeflemelisin. Online pazarlama işinde ziyaretçileri sitede tutmanın, istediğimiz sayfalara yönlendirmenin ve onlara ürün satmanın yolu yüksek dönüşüm oranlı içerikler hazırlamaktan geçer.

Dönüşüm oranının önemini bir örnekle açıklayalım:

Diyelim ki web siten üzerinden ayda 100 tane satış gerçekleşiyor. Eğer satış sayısını %50 arttırmak istiyorsan uygulayabileceğin iki yöntem var:

 1. Ziyaretçi trafiğini %50 arttırırsın
 2. Dönüşüm oranını %50 arttırırsın

Ziyaretçi trafiğini %50 arttırmak öyle göründüğü kadar kolay değildir. Zaman alır ve para harcaman gerekir. Ama dönüşüm oranını arttırmak çok daha kolaydır. Uygulayacağın birkaç stratejiyle bile kolayca bunu başarabilirsin.

Eğer sitenin satış dönüşüm oranı %4 ise, bunu %6’ya çıkarman zor değildir. Bunu yapmak istiyorsan sadece metin yazarlığı konusunda kendini biraz geliştirmen gerekiyor.

Ziyaretçileri Müşteriye Dönüştüren 6 Etkili Metin Yazarlığı Tekniği

Dönüşüm oranlarını arttırmak için uygulayabileceğin teknikler sayesinde daha çok satış yapmaya başlayabilirsin. Ziyaretçileri müşteriye dönüştürmenin sırları nelermiş?

Hemen öğrenmeye başlayalım.

#1 Ziyaretçilerinin Esas Arzusunun Farkında Ol

 

 

Ziyaretçiler kendi arzuları doğrultusunda satın alma sürecini tamamlar. Online satış sürecinde insanlarda hali hazırda olmayan bir arzu yaratamazsın. Efsanevi yazar Eugone Schwartz şunları söylüyor:

“Yazdığın metinler bir ürünle ilgili arzu yaratamaz. Zaten insanların içinde var olan umutları, korkuları, hayalleri ve arzuları alır. İnsanların ürünle ilgili içlerinde bulunan arzuya odaklanmasını sağlar.”

Evet, insanların içinde sattığın ürünlerle ilgili yeni bir arzu yaratamazsın ama onların içinde var olan arzunun şiddetini arttırabilirsin. Müşterilerinin sattığın ürünlerle ilgili arzularının, isteklerinin neler olduğuyla ilgili uzunca bir süre çalışma yapmalısın. Ürününle hangi problemlerini çözmek istiyorlar, hayatlarında nasıl bir fark yaratmak istiyorlar?

Ürününle ilgili istek ve beklentileri neler?

Bunları iyice düşünmeli ve hazırladığın içerikleri ziyaretçilerinin arzularına göre şekillendirmeye başlamalısın.

Web Sitenin Analytics Verilerini İncele

Sitenin Google Analytics verilerini analiz ederek ziyaretçilerinin arzularını keşfetmeye başlayabilirsin. Analytics verileri sana şu soruların cevaplarını verecek:

 • En çok hangi içeriklerin okunuyor?
 • Ziyaretçiler hangi içeriklerde daha çok zaman geçiriyor?
 • Hangi içeriklerde hızlıca siteyi terk ediyor?
 • Anasayfaya geldikten sonra hangi sayfaya gidiyor?
 • Hangi ürünlerle daha çok ilgileniyor?

Bu gibi soruların hepsi için cevaplar bulabilirsin. Analytics verileri ziyaretçilerinle ilgili birçok şeyi keşfetmeni sağlayabilir.

 

#2 Arzularını Tatmin Edeceğine Dair Onlara Söz Ver

 

 

1. kuralı okuduğuna göre artık analytics verilerinin sana çok şey anlattığını biliyorsun. Ve bu verileri incelediğinde insanların içindeki arzuları keşfetmeye başladın. Peki, bu arzuları tatmin edebilecek misin? Onlara senden beklediklerini verebilecek misin?

Bu tabi ki yapabilirsin. Onların içindeki arzuları tanımlayarak onlara bir söz vermen gerekiyor: “Senin vereceğin bilgiler onların hayatını kolaylaştıracak. Anlattığın konuda daha başarılı olmalarını sağlayacak.”

Ürünlerini satın aldıklarında hayatlarında nelerin değişeceğini bilmeleri ve bunu seninle birlikte gerçekten başarabileceklerine inanmaları gerekiyor. Bu nedenle ziyaretçilerin isteklerine nasıl karşılık verebileceğini kesin bir şekilde onlara anlatmalısın.

Bunu yaparken şu kurallara dikkat et:

 • Basit Ol: Çok karışık bir dil kullanmamaya özen göster. Sadece 3 basit soru üzerinden onlarla iletişim kur: 1. Arzuları neler? 2. Senden ve ürünlerinden ne alacaklar? 3. Ürünlerinle birlikte neler yapabilmeye başlayacaklar? Bu soruların cevaplarını onlara basit bir dille ver.
 • İstatistik Ver: Ürünlerinle ve sunduğun hizmetlerle ilgili istatistikler toplayarak bunları ziyaretçilerinle paylaş. 2 yıl içinde kaç kişi senden ürün satın aldı? Kaç kişinin hayatı nasıl değişti? Kaç kişi şu anda memnun? Bu istatistikleri ziyaretçilerinle paylaş.
 • Farklı Ol: Eğer rekabetin yüksek olduğu bir pazarda mücadele ediyorsan mutlaka rakiplerinden farklı olman gerekiyor. Markan için farklı bir slogan kullanmalısın. Başkalarının sahip olmadığı bir slogan…
 • Kişisel Ol: Ziyaretçilerine “SEN” diliyle hitap et. Onlara özel olduklarını hissettir. “Online işini kurma serüveninde rehberin olacağım.” Bu sloganda olduğu gibi… Şu anda sadece seninle konuşuyorum ve bunu sana hissettiriyorum.

 

#3 Pozitif Duygular Uyandır

 

 

İnsanların içinde pozitif duygular uyandıran içerikler DAHA ÇOK OKUNUR, DAHA ÇOK PAYLAŞILIR, DAHA ÇOK SATIŞ GETİRİR. Negatif duygular uyandıran içerikler de aksine ziyaretçilerde antipati oluşturur. Onları iter…

Ziyaretçilerinde pozitif duygular uyandırmak için şu teknikleri uygulayabilirsin:

 • Harika, ilham, başarı, muhteşem, güzel, kaliteli gibi pozitif duygular uyandıran kelimeler kullan.
 • Ziyaretçilerini rahatsız eden bir problemi çözebileceğini onlara hissettir. Daha önce hayatını değiştirdiğin kullanıcıların yorumlarını paylaşarak bunu yapabilirsin.
 • Doğal sohbet tonunda konuş. Kısa kelimeler, kısa cümleler, kısa paragraflar…

 

#4 İnandırıcı Bir Hikaye Anlat

 

 

Dönüşüm oranını arttırmak istiyorsan hikayelerden mutlaka faydalanmanı öneririm. Hikayelerin insanların üzerinde büyüleyici bir etkisi vardır. Hikayeler duyguları tetikler, içine çeker. Beyindeki oksitosin hormonu üretimini tetikler ve insanların içinde güzel duygular uyandırır.

Kendi hikayeni yaratmak ister misin?

En iyi reklam yazarları hedef kitleyi harekete geçirmek için klasik hikaye yapılarından faydalanır. Bir hikayenin içinde bulunması gereken yapılar şunlardır:

 • Kahraman: Hikayenin kahramanı sen değilsin. Hikayenin kahramanı müşterin.
 • Amaç: Kahramanın neyi başarmaya çalışıyor? Amacı ne?
 • Engel: Kahramanın amacına giden yolda karşısına çıkan engeller neler?
 • Akıl Hocası: İşte bu sensin. Gelip günü kurtaracak olan…
 • Zafer: Kahramanımız hedefine ulaşır. Ve bu tamamen senin akıl hocası yani SENİN sayendedir.

 

#5 Harekete Geçir (Call to Action)

 

 

Hikaye yazmamızdaki amaç ziyaretçileri harekete geçirmektir. Bir ürün ya da bir hizmet satmak gibi… Hikayenin sonuna ziyaretçilerini harekete geçirecek bir Call to Action ifadesi koymalısın.

Hangi konularda onları harekete geçirebilirsin:

 • Facebook sayfanı beğenme
 • E-Mail listene kaydolma
 • E-Kitabını indirme
 • Ürününü satın alma

Hazırladığın her hikayede ve her içerikte bir Call to Action ifadesi yer almalıdır.

Call to Action İfadeleri:

 • Şimdi Satın Al
 • Hemen Kaydol
 • Buraya Tıkla
 • Ücretsiz E-Kitabı İndir
 • Hesap Oluştur
 • Grubumuza Üye Ol

 

#6 Tereddütleri Ortadan Kaldır

 

 

Ziyaretçilerin yazdığın içeriği okuduğunda bir yerde Call to Action ifadesine tıklayacak. Ama onların kafasındaki bazı soru işaretlerini kaldırman gerekiyor.

Ziyaretçilerin kafasında oluşacak soru işaretleri:

 • Bu ürünün işe yarayacağını nereden bilebilirim? Bilgilerinden faydalanmış müşterilerin yorumlarını ekleyerek bu soru işaretini giderebilirsin.
 • Ya işe yaramazsa? Para iade garantisi sunarak bu soru işaretini giderebilirsin.
 • Nasıl güveneceğim? Ne kadar süredir bu işin içinde olduğunu ve satış yaptığını insanlara anlat.
 • Neden ürünü şimdi satın almalıyım? Ürün sınırlı sayıda olursa insanlar hemen alma ihtiyacı hissedecektir.
 • Neden bu kadar pahalı? Ücretsiz deneme ve çeşitli ödeme planları sunarak bu sorunu ortadan kaldır.

Bu 6 önemli tekniği uyguladığın zaman çok daha ikna edici bir metin yazarı olmaya başladığını fark edeceksin. Web sitendeki dönüşüm oranları artacak, dolayısıyla daha fazla satış yapmaya başlayacaksın.

Daha fazla satış yapmak istiyorsan ziyaretçi sayını arttırmak yerine dönüşüm oranını arttırmak için çalışma yapmaya başla. Daha az emekle daha çok sonuç al.