Dijital pazarlama günlük hayatta yapılan ürün pazarlama işinin dijital ortama taşınmış halidir. Ürün satan şirketler, dükkanlar nasıl müşteri bulmak için pazarlama yapmak zorundaysa, satış yapan internet siteleri de aynı şekilde dijital pazarlama yapmak zorundadır.

Dijital pazarlama yapmak web sitelerine ziyaretçi akışı olmasını, dolayısıyla satılan ürünler için müşteri bulunmasını sağlar. Ticaretin en önemli kuralı nasıl müşteri bulmaksa, online ticaretin de en önemli kuralı müşteri bulmaktır.

Dijital pazarlamanın önemini kavrayabilmen için bu konuda bir örnek vermek istiyorum:

Diyelim ki elinde internet üzerinden satışını yaptığın muhteşem bir ürün var. İnsanlar o ürünü kullandıktan sonra kesinlikle beğenecek, hatta bu ürünle hayatları değişecek. Elindeki ürün o kadar değerli ki insanlar ürününü tanısa satın alma ihtimalleri % 50-60… Yani ürünü gören 2 kişiden 1’i satın alacak. Ama gel gör ki elindeki üründen kimsenin haberi yok. Bu durumda neye yaradı elindeki mükemmel ürün? Sana kazanç getirdi mi? HAYIR! Halbuki etkili bir şekilde dijital pazarlama yapmış olsaydın belki de ciddi paralar kazanacaktın…

Bu örneği hiçbir zaman aklından çıkarmamanı istiyorum. Kendi iş modelini kurarken dijital pazarlama konusu senin için öncelik sıralamasında her zaman 1 numarada olacak. Bir online satış altyapısında web sitesinin tasarımı, ürünün kalitesi, ürünün satış sayfası gibi unsurlar önemli. Ama müşteri bulmak yani dijital pazarlama çok daha ÖNEMLİ!

Dijital Pazarlamaya Talep Neden Günden Güne Artıyor?

Ürünlerin satıldığı dükkanların kiraları, yüksek tv reklam giderleri, dükkanda çalıştırılan elemanların maaşları şirketler için ciddi bir para kaybı anlamına geliyor. Bu giderlerin birçoğunu daha karlı bir pazarlama ve satış kanalına yatırabileceğini anlayan şirketler kendi online satış altyapılarını kurmaya başladı. Reklam kanalı olarak da dijital pazarlamaya yöneldi.

E-ticaret sitesinin en çok satış yapan mağazasından daha fazla satış yaptığını gören firmalar yavaş yavaş fiziksel mağazalarını kapatıp buraya ayırdıkları bütçeyi dijital pazarlama için harcamaya başladı.

Neden geleneksel pazarlama yerine dijital pazarlama kanalı tercih ediliyor? Geleneksel ve dijital satış sistemleri arasındaki farkı inceleyerek bu soruya cevap bulalım.

Geleneksel satış sistemini tarif edelim:

Ürün satışı yapan şirketlerin fiziksel mağazaları vardır. Alışveriş yapmak için mağazaya gidilir, ürün seçilir ve kasadan ödemesi yapılarak satın alınır. Mağazaya gelecek müşteriler de çeşitli broşürler, pano ve tv reklamları hazırlanarak uygulanan pazarlama stratejisi sayesinde bulunur. Marka bilinirliği arttırılır ve insanların mağazaya gelerek ürünleri satın alması sağlanır.

Dijital satış sistemini tarif edelim:

Ürün satışı yapılan bir e-ticaret sitesi vardır. Dijital platformda yapılan reklamlar ve blog yazıları ile web sitesini ziyaret eden kullanıcılar ürünleri inceler. Kullanıcı yorumları gibi ürün hakkında daha detaylı bilgiler veren sayfalara göz atar. Ürünü almaya karar verir ve kredi kartı ile ödeme yaparak ürün bedelini öder. Satın alınan ürün kargo yoluyla teslim edilir.

Dijital satış sisteminin çok daha kolay işlemesi ve çok daha maliyetsiz olmasından dolayı bu sektöre olan talep günden güne artmaya devam ediyor.

Dijital Pazarlama Yapmak İçin Kullanabileceğin 5 Etkili Araç:

Web sitemize trafik çekecek ve satışını yaptığımız ürünler için müşteri bulmamızı sağlayacak en etkili dijital pazarlama araçlarını tanıyacağız. Bu araçları kullanarak e-ticaret sitene daha fazla trafik çekerek satışlarını arttıracaksın.

#1 SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

 

 

Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarındaki arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmak için yapılan çalışmalara SEO ismi verilir. Dijital pazarlama araçları içerisinde en etkili araç SEO’dur. Bu alanda yapacağın çalışmaların sonuç vermesi diğer araçlara göre daha uzun sürer ama yaptığın çalışma web sitene ciddi bir ziyaretçi trafiği kazandırır.

Organik trafik ismi verilen bu ücretsiz trafik online olarak satış yapan web siteleri için çok değerlidir. SEO çalışmaları para harcamayı gerektirmez ve %100 kalıcı olur. Dijital pazarlama kanalları içinde en çok zamanı SEO için harcamanı öneririm.

 

#2 İçerik Pazarlaması

 

 

Blog içerikleri hazırlayarak insanlara bilgiler sunabilir ve insanları yazdığın blog içeriklerine çekebilirsin. Müşteri kitlesi oluşturmak için mutlaka içerik pazarlaması yapman gerekir. İnsanlar hazırladığın içeriklerle etkileşime girerek ürünlerini satın alır. Bir ürün satmak istiyorsan öncelikle insanlara bilgi sunmalısın.

Bunun yolu da içerik pazarlamasından geçer.

 

#3 Sosyal Medya Pazarlaması

 

 

Facebook, İnstagram gibi sosyal medya platformları üzerinde yapacağın paylaşımlar ve vereceğin reklamlar sayesinde web sitene ziyaretçi akışı sağlayabilirsin. Sosyal medya müşteri bulmak için çok etkili bir araçtır.

Facebook ve İnstagram reklamları vererek bu aracı etkili bir şekilde kullanabilirsin.

 

#4 Youtube Videoları

 

 

Video içerikler insanların dikkatini her zamanda daha fazla çeker. Çünkü bir videoyu izlemek bir blog yazısını okumaktan daha kolaydır. Hem görsel hem de işitsel bir araç olduğu için videolar çok etkili bir pazarlama aracıdır.

Youtube üzerinde paylaşacağın videolar web sitene ciddi bir trafik akışı sağlar. Şunu unutmamalısın ki, Youtube Google’dan sonraki en büyük arama platformudur. Youtube’un gücü her geçen gün daha da artmaktadır.

 

#5 E-Mail Pazarlaması

 

 

E-Mail pazarlaması ziyaretçileri müşteriye dönüştürmeni sağlar. Yönetebileceğin sadık bir trafik kaynağı yaratır. İnsanları hazırlamış olduğun e-mail bültenine yönlendirerek listene kaydolmalarını sağlarsın.

Daha sonra e-mail listendeki kişilere çeşitli mailler göndererek bu kişilerle bilgi paylaşımı yapar, onlara güven verirsin. Online satış sürecinde en önemli nokta müşteriye bilgi vererek ona değer katmak ve sana güvenmesini sağlamaktır.

Bunları yaptığın takdirde zaten kendileri ürünlerini satın almak isteyecektir. Ayrıca e-mail listendeki kişileri istediğin zaman istediğin içeriğe ya da ürüne yönlendirebilirsin. Göndereceğin tek bir mail ile istediğin ürün anında binlerce kişinin görüntülemesini sağlayabilirsin. Bu nedenle mail trafiğine yönetilebilir trafik ismini veriyoruz.

Anlattığımız bu 5 trafik çekme aracını kullanarak web sitene ziyaretçi çekebilir, sattığın ürünler için müşteri bulabilirsin. Bu araçların dışında tabi ki başka trafik çekme araçları da var. Başka bir yazımızda o araçlardan da bahsedeceğiz.