Blog yazarlığı yapmaya başladıktan bir süre sonra insanlar Google üzerinden blogunu ziyaret etmeye başlar. Facebook, İnstagram, Youtube gibi sosyal medya platformlarında paylaşımlar yaparsan bu kanallardan da bloguna ziyaretçi akmaya başlar.

Peki, bunlar blogtan para kazanmak için yeterli midir?

Hayır, yeterli değildir. Sadece yazı yazarak blog üzerinden para kazanılmaz. Bunun için bazı özel bilgilere ihtiyaç vardır. Nereden para kazanılacağını bilmeden sadece yazı yazarak bunu başaramazsın.

Blog yazarken hangi konularda yazdığın, iş mi yoksa hobi amaçlı mı yazdığın da oldukça önemlidir. Eğer hobi için gündelik konulardan yazıyorsan bu blogtan güzel paralar kazanmak oldukça zordur. Çünkü yazdığın hobi içerikli yazılara gelen kişiler de yine bu ilgi alanlarına sahip olacaktır.

Ve akıllarında “Herhangi bir ürünü satın alma” düşüncesi olmayacaktır.

Fotoğrafçılık, hayvan bakımı, dövüş sporları gibi hobi içerikli konularda da ürün satıp güzel kazançlara erişebilirsin. Demek istediğim bu değil. Blogunun sadece bilgi paylaşmak amacıyla kurulması ve yazıların sadece bu amaçlarla yazılması… Demek istediğim tam olarak bu!

İlk etapta hobi olarak açtığın bir blogu ileride, pazarlama araçlarını kullanarak para kazanıran bir bloga dönüştürebilirsin. Bu gayet mümkündür. Fakat yine de en başından itibaren blogun para kazanmak amacıyla tasarlanması en doğru olanıdır.

Hangi hedef kitleye ve amaca uygun yazılar yazarsan gelen ziyaretçi kitlesi de ona uygun olacaktır.

 

Örneğin, dövüş sporları konusundaki bir videolu eğitim için inceleme yazısı yazarsan bu tür eğitimlerle ilgilenen kişiler bloguna gelecektir.

 

Blogunu amacına hizmet edecek içeriklerle zenginleştir. Ancak bu şekilde Google üzerinden, amacına uygun bir hedef kitleyi bloguna çekebilirsin.

Para kazanmanın en kolay olduğu blog kategorilerine bakacak olursak;

 • Kişisel gelişim,
 • İlişkiler,
 • Sağlık,
 • Fitness
 • Para Kazanma
 • İngilizce
 • Yazılım

Gibi konularda blog yazarsan kazanç sağlaman çok daha kolay olur. Fakat bu kategorilerden farklı bir ilgi alanına sahipsen ilgi alanına uygun bir blog açabilirsin. Blogunun yukarıda saymış olduğum kategorilerde olması şart değil.

Örneğin; “Hızlı Okuma” konusunda ilgi duyuyorsan bu konuda bir blog hazırlayabilirsin. Ve blogundan bu konuda hazırlamış olduğun bir videolu eğitimi satabilirsin. Eğer eğitim hazırlamak istemiyorsan bu kategoride başkasının hazırladığı bir ürün için Affiliate Marketing yapabilirsin.

Affiliate Marketing kazanç modeliyle ilgili en detaylı bilgileri BURADAN alabilirsin.

Veya “Seyahat” konusunu seviyorsan bu konuda bir blog kurabilir, seyahatle ilgili ürünler için affiliate marketing yapabilirsin.

Örneğin;

 • Otel Rezervasyonları
 • Ev Rezervasyonları
 • Uçak Biletleri
 • Kamp Malzemeleri
 • Seyahat Çantaları ve Pratik Aletler

Gibi farklı ürünler için affiliate marketin yapman mümkün… Seyahat konusunda blogu olan pek çok kişi bu tür ürünler için affiliate marketing yaparak internetten kazanç sağlıyor. İstersen bunu sen de yapabilirsin!

 

Google Adsense Kazanç Yöntemini Uygulamak Mantıklı mı?

 

Adsense Google firmasının kullanıcılarına sunduğu bir reklamcılık modelidir. Bloguna Google firmasının reklam görsellerini yerleştiren bloggerlar reklama tıklayan ziyaretçi başına para kazanırlar. Ve bu tıklama başı elde edilen kazançlar oldukça küçük rakamlardır.

Adsense modelini uygulayan birçok blogger vardır. Fakat bu yöntemden kayda değer kazançlar elde edebilmek için ciddi ölçüde yüksek ziyaretçi trafiğine sahip blogların olmalıdır. Az trafikli bloglarda kazanacağın rakamlar çok komik seviyede olacaktır.

Bu yöntemi genellikle Milliyet, Hürriyet gibi büyük gazeteler ve çok yüksek trafiğe sahip blog yazarları uygulamaktadır. Bu tür siteler satış odaklı kurulmadığı için her türden insanı kendine çeker. Satışa uygun bir yapıları olmadığı için Adsense modeli uygulanır.

Benim sana tavsiyem şudur:

Blog yazarak para kazanmak istiyorsan, daha en başından blogunu satış odaklı kurmalısın. Satmak istediğin ürünleri belirleyip blogunu o ürünlerin konusuyla ilgili içeriklerle doldurmalısın. Ancak bu şekilde satışını yapacağın ürünleri satın alacak odaklı kitleyi bloguna çekebilirsin.

Adsense gibi düşük kazançlı modelleri uygulamak yerine;

 • E-Kitap satışı
 • Videolu eğitim satışı
 • Fiziksel ürün satışı
 • Dropshipping
 • Amazon FBA
 • Affiliate marketing

Gibi kazanç modellerine yönelmelisin. Bu tür kazanç modellerini uygulamak daha çok para kazanmanı sağlayacaktır.

Bu arada Adsense hakkında daha fazla bilgi vermek gerekirse;

Ünlü Youtuberların milyonlarca izlenen videolarından reklam gösterimi başına elde ettikleri kazançlar da yine Adsense modeli üzerindendir. 1 milyon abonesi olan Youtube kanalları tabi ki Adsense modeli üzerinden de güzel kazançlara erişmektedir.

Çünkü bu kişilerin hedef kitlesi de satış odaklı değildir ve her türden insan mevcuttur. Dolayısıyla ürün satışı bu kişiler için çok da uygun bir model olmamaktadır. Para kazanma sistemleri genellikle; Adsense, Sponsorluk reklamları, T-Shirt satışı (Bazı kişiler yapıyor) gibi kazanç modelleridir.

Demek istediğim, Youtube üzerinden elde edilen kazançlar da Adsense modeli üzerinden gerçekleşmektedir.

 

Google AdSense’ten Çok Daha Etkili Online Kazanç Yöntemlerini Öğrenmek İster misin?

 

1-) Blogun Üzerinde Özel Reklam Alanlarının Satışını Yap

 

Reklam vererek para kazanma yöntemi AdSense’ten ibaret değildir. Çeşitli ürünlerin, firmaların, ya da başka blogların görsellerini (banner) kendi blogun üzerinde yayınlayarak bunun karşılığında bir ücret talep edebilirsin.

Web siten üzerinde belli bir alanı kiralama alanı olarak belirlerek, sitene reklam alabilirsin.

Buradan ne kadar para kazanacağını günlük tekil ziyaretçi sayın ve blog içeriklerinin konuları belirler.

Örneğin;

Amacı teknolojik ürünler satmak olan bir firma, reklamlarını yayınlayacak bir teknoloji bloguna, oyun konusundaki bir bloga göre daha fazla ödeme yapacaktır. Çünkü teknoloji blogunda yayınlacak bir Banner teknoloji ürünleri satan bir firma için daha etkili olacaktır.

Blogun konusunun yanında günlük tekil ziyaretçi sayısı da oldukça önemlidir. Tekil ziyaretçi sayısı ne kadar yüksekse, reklam ücretlerini o kadar yükseltebilirsin. Firmalar kaç kişiye ulaşabildiğine bakar. Sana ulaşabildiğin kişi sayısına göre ücret öder.

 

2-) Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı) Yaparak Ürünlerin Satışından Komisyon Kazanabilirsin

 

Affiliate marketing, blog yazarak para kazanmanın en etkili yollarından biridir. Kaydolacağın çeşitli affilite ağlarında bulunan ürünleri bloğunda tanıtarak kazanç elde edebilirsin.

Sana özel verilen affiliate linkleri blogta yazdığın makalelerin içine yerleştirerek ürünlerin satış sitesine ziyaretçi yönlendirirsin. Ve senin aracılığınla gerçekleşen her satıştan komisyon kazanırsın. Affiliate marketing sistemi bu şekilde çalışmaktadır. Sitene çeşitli bannerlar ekleyerek de affiliatelik yapabilirsin. Bu bannerlara da ürünlerin afflinklerini gömerek ürünlerin satış sitesine ziyaretçi gönderebilir satışa aracılık edip komisyon kazanabilirsin.

Affiliate marketing yapmak için seçebileceğin birçok farklı ürün kategorisi vardır:

 • E-Kitap
 • Basılı Kitap
 • Videolu Eğitim
 • Parfüm
 • Giyim Ürünleri
 • Beyaz Eşya
 • TV ve Bilgisayar
 • Hediyelik Eşya
 • Mobilya
 • Ev Dekorasyon Ürünleri
 • Ses Sistemleri
 • Saat ve Aksesuar
 • Yazılım

Gibi aklına gelen her türlü kategorideki ürün için affiliate marketing yapabilirsin. Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi olan Amazon firması kullanıcılarına yıllardır affiliate marketing kazanç modelini sunmaktadır. Sadece Amazon’da çalışma yapabileceğin milyonlarca ürün var.

Bunun yanında benim en sevdiğim ürün kategorisi olan dijital ürünlere çalışma yapabileceğin Clickbank platformu var. Yüz binlerce e-kitap, basılı kitap, videolu eğitim, yazılım ürünlerine satış ortaklığı yaparak ortalama %75 oranında komisyon kazanabilirsin.

 

3-) Dijital Ürünler Sat

 

Blogunda reklam yayınlamak istemiyorsan, affiliate marketing yaparak başkalarının ürünlerini satmak da sana cazip gelmediyse farklı bir kazanç modeli tavsiye edebilirim.

Kendin hazırlayacağın çeşitli dijital ürünleri blogunda pazarlayarak güzel kazançlar elde edebilirsin.

Satışını yapabileceğin dijital ürünler şunlardır:

 • Online Videolu Kurslar
 • E-Kitaplar

Bu tarz dijital ürünler hazırlayarak bloguna gelen ziyaretçilere ürünlerini satabilirsin. Dijital ürünlerin satışından güzel kazançlar elde etmen mümkün. Hangi konuya ilgi duyuyorsan, hangi konuda kendini profesyonel hissediyorsan o konuyla ilgili güzel bir e-kitap yazabilir veya bir videolu eğitim hazırlayabilirsin.

Benim en sevdiğim kategori dijital ürünler… Çünkü ben bilginin fiziksel bir üründen çok daha değerli olduğuna inananlardanım. Bilgi ürünleri satışı yapmak bana bu nedenle cazip geliyor. Eğer sen de insanlarla paylaşabileceğin bazı özel bilgiler bildiğine inanıyorsan mutlaka bir dijital ürün hazırla.

Bu şekilde hem çok insanlar tanışacak hem de çok para kazanacaksın… Bu konuda bana güvenebilirsin!

 

4-) Üyelik (Membership) Sat

 

Özel bir konu hakkında gerçekten kaliteli bilgiler içeren, her yerde bulunmayan tarzda bilgiler verdiğin sadece üyelere özel bir alan oluşturabilirsin.

Burada yer alan en kaliteli içerikleri kullanıcıların görüntüleyebilmesi için onlara site üyeliği satabilirsin. Tek seferlik veya aylık ödeme alabileceğin bir model oluşturabilirsin.

Bir konudaki bilgi birikimini, insanlarla ücret karşılığında paylaşarak para kazanan o kadar çok insan var ki… Dünya üzerinde bu kazanç yöntemi oldukça yaygın. Özellikle yurtdışında insanlar bilgiye değer verdiği için bir e-kitap veya videolu eğitim ürününe para ödemekten asla çekinmiyor.

Türkiye pazarı da bu tür ürünleri satmak için oldukça güzel… Bizim insanımız da bilgiye ulaşmak için para ödemeyi seviyor. Bazı kişiler her ne kadar ürünün ücretsiz versiyonunu aramaya çalışsa da bulamayınca mecbur para ödüyor. 🙂

 

5-) Blog Yazarlığı Hizmeti Ver

 

Bu kazanç yönteminde herhangi bir ürün satışı yapmana ya da reklam alma yöntemleriyle uğraşmana gerek yok. Blog yazma konusundaki becerini, bu konuda hizmet arayan kişiler için kullanabilirsin.

Yazdığın makale başına ücret alabilir, hizmet karşılığında anında sıcak para kazanabilirsin.

Blog yazarlığı hizmeti satmak için nasıl müşteri bulacaksın?

Bunun için öncelikle kendine freelancer kimliğini yansıtan ve verdiğin hizmetleri barındıran bir web sitesi kurmanı tavsiye ederim. Daha sonra aşağıdaki freelancer sitelerinde ilan verebilirsin:

Bu platformlarda, hizmet ürünlerini satarak güzel kazançlar elde edebilirsin. Saymış olduğun bu freelancer sitelerinin hali hazırda yüzbinlerce hatta milyonlarca trafiği mevcuttur. Bu sitelerin kendi müşteri kitlesinden faydalanarak hizmetlerin için çok hızlı bir şekilde müşteri bulabilirsin.

Bu yazıdan freelance çalışarak nasıl para kazanıldığını daha detaylı şekilde öğrenebilirsin. Eğer vermiş olduğumuz bilgileri faydalı bulduysan yazımızı sevdiklerinle de paylaşabilirsin. Ve son olarak düşüncelerini yorum bölümüne yazabilirsin. Bu konuda neler düşündüğünü öğrenmek isterim. 🙂

[addthis tool=”addthis_inline_share_toolbox_klyk”]

[yuzo_related]