Blog kurmak için ihtiyacın olan teknik bilgiye sahip değil misin?

Bu yazımızda kendi blogunu kurabilmek için geçmen gereken aşamalardan bahsedeceğiz. Vereceğimiz yol haritasını izleyerek sen de kendi blogunu kurabilecek seviyeye gelebilirsin. 

İnternette “blog nasıl kurulur” diye arama yaptığın zaman birçok gereksiz bilgiyle karşılaştığının farkındayım. Bu konuda doğru düzgün tavsiyeler veren bir rehber bulmak odukça zor. O nedenle bu yazıda kendi blogunu kurabilmenin yollarını seninle paylaşacağım.

Neden Blog Yazarı Olmalısın – Blog Yazarlığı Sana Ne Kazandıracak?

Blog kurmak için yapman gerekenleri anlatmaya başlamadan önce blog kurmanın sana sağlayacağı faydalardan da kısaca bahsetmek istiyoruz. Bir amacın olmadan blog açmanın da bir anlamı olmayacaktır. O nedenle bir amaca sahip olmak önemli.

NOT: Zaten bir fikrin varsa bu bölümü direk atlayarak kurulum aşamasına geçebilirsin.

  • İnternet üzerinden takipçi toplamak ve popüler olmak için blog yazarlığı yapabilirsin.
  • Uzman olduğun konuda insanlarla bilgi paylaşımı yapmak gibi bir amaca sahip olabilirsin.
  • Yazarlık kabiliyetini geliştirmek için bir blog açabilirsin.
  • En güzeli de şu ki, blog yazarlığı yaparak para kazanabilirsin.

Blog Kurmak İçin İzlemen Gereken 5 Adım

Aşağıdaki 5 adımı takip ederek kendi kişisel blogunu kurabilirsin:

Adım 1: Blog Kuracağın Platformu Seç

Blog kurmak için tercih edebileceğin birkaç farklı platform mevcut. Fakat öncelikle ücretsiz amatör bir blog mu yoksa ücretli profesyonel bir blog mu kurmak istediğine karar vermen gerekiyor.

Ücretsiz blog kurabileceğin platformlar:

  • Blogger: Bir Google hizmeti olan bu blog kurma altyapısı bloggerlar arasında yüksek bir popülariteye sahiptir. Blogun şu şekilde görünür: “blogyazmakistiyorum.blogspot.com”
  • Tumblr: Hem sosyal ağ hem de blog görevi gören bu platformu da kullanmak oldukça kolaydır. Blogun şu şekilde görünür: “blogyazmakistiyorum.tumblr.com”
  • WordPress Ücretsiz Blog: WordPress’in sunmuş olduğu wordpressin kendi hostingini kullandığın bu ücretsiz blog kurma platformunu da kullanabilirsin. Blogun şu şekilde görünür: “blogyazmakistiyorum.wordpress.com”

Ama bizim önerimiz hostingin sana ait olduğu bir wordpress altyapısı kurman. Profesyonel bir blog sahibi olmanın en kolay yolu bu. Yukarıda saydığımız 3 platform amatör bloggerlık için geçerli yöntemler. Eğer blogun üzerinden para kazanmayı planlıyorsan ücretsiz altyapıları kullanmanı önermem.

O nedenle para kazanmayı hedefliyorsan web-siteni wordpress platformunu kullanarak kur.

Adım 2: Blogun İçin Hosting Satın Al

Burada önemli bir karar vermen gerekiyor. Ücretsiz blog kuracaksan hosting almana gerek yok. Ama bu şekilde profesyonel bir web sitesine sahip olamazsın. Profesyonel blog kurmanın yolu wordpress platformunu kullanmaktır. Site ismin şu şekilde görünür: “blogyazmakistiyorum.com”

WordPress üzerine kurduğun blogun kontrolü tamamen sende olur. Hem sunucudaki dosyalar senin hostinginde barındırılır. Bunun için tavsiye edebileceğimiz birkaç firma var:

Bu 2 firmadan birini seçerek kendine uygun bir hosting paketi satın alabilirsin. 

3) Site İsmine Karar Ver

WordPress altyapısını kullanarak blogunu kurduğun zaman domain senin elinde olur.

NOT: Domain = Site İsmi (blogyazmakistiyorum.com)

Bu şekilde “.com” “.net” “.com.tr” gibi domain uzantılarını bu platformda kullanabilirsin.

Bu durum blogunun profesyonel görünmesini ve insanların daha çok ilgisini çekmesini sağlar. Bunun için tavsiye edebileceğim firmalar:

4) WordPress Kurulumu Yap

İlk olarak yapman gereken şey, satın almış olduğun domainin yönetim panelinden hostinginin name serverlarını tanımlamalısın. Bu şekilde hostingle domainin bağlantısını kurmuş olacaksın.

Name server bilgileri hosting satın aldığında sana gönderilir.

Daha sonra Cpanel üzerinden hostingine giriş yaparak bir veritabanı oluşturmalısın. Bu da sitende depolayacağın verilerin veritabanında barındırılmasını sağlar.

Veritabanı bilgilerini kenara not al, çünkü bu bilgileri wordpress kurulumu yaparken kullanacaksın. 

CPanel üzerinde hostingindeki klasörlere bağlanmanı sağlayacak Dosya Dizini bölümüne gir. İnternetten ücretsiz olarak indirdiğin wordpress dosyalarını Cpaneldeki dosya dizini bölümüne at.

Bu aşamadan sonra tarayıcıya site ismini gireceksin. (Örnek: blogyazmakistiyorum.com)

Bu şekilde kurulum başlayacak, senden veri tabanı bilgileri istenecek. Bu bilgileri de girdikten sonra wordpress kurulumu tamamlanacak. 

5) Tasarım Yap

WordPress kurulumunu tamamladıktan sonra ücretsiz bir tema yükleyerek hemen blog yazarlığı yapmaya başlayabilirsin. Daha profesyonel görünen bir tema istiyorsan Themeforest sitesinden ücretli bir wordpress teması satın alabilirsin.

Yükleyeceğin tema sitenin görünüşünü belirleyeceği için tema konusunda detaylı şekilde araştırma yapmalı, kendine en uygun olacağını düşündüğün temayı satın almalısın.

Bu noktadan sonra tema içinde de çeşitli düzenlemeler yapman gerekiyor. WordPress kurulumu konusunda daha detaylı bilgiler öğrenmek istiyorsan “Web Sitesi Kurma Kılavuzu” yazımızı okuyabilirsin.