Tabi ki bu süreçte bazı kişiler pes etmeyip başarıya ulaşıyor ve stresli ofis ortamından kurtularak iyi bir freelancer olmayı başarıyor.

Peki, bazıları neden başarısız olup pes ederken bazıları hayallerine ulaşmayı başarıyor. Bu kişilerin arasında ne gibi farklar var?

Hazırsan bu iki grubun arasındaki farkların neler olduğunu anlatmaya başlayalım.

1) Başarılı Freelancer İşi Nerede Bulacağını Bilir

Freelance hayat tarzına geçmek istiyorsan ilk olarak kolayca müşteri bulmanı sağlayacak bir freelance pazaryerine kayıt olman gerekiyor. Bu şekilde platformun hali hazırda sahip olduğu müşteri kitlesinden faydalanma fırsatına sahip olursun. Ve senin için işler en az 3 kat daha kolay bir hale gelir.

Kayıt olacağın bu web sitesinde senin hizmet vereceğin kategoride hali hazırda hizmet vermekte olan başka kişiler mutlaka olacak. Yüzlerce farklı iş ilanıyla rekabet etmek durumunda kalacaksın. Fakat bu başarıya ulaşman için bir engel değil. Bu ilanların önüne geçmeni sağlayacak bazı stratejiler uygulayarak başarıya ulaşman mümkün.

Bunu başardığın zaman hizmet ürünlerini site üzerinden satarak satışın çok daha kolay bir şekilde kapanmasını sağlayacaksın.

Kaydolabileceğin Freelance İş Platformları:

Bu platformların sahip olduğu müşteri portföyüne bugünden itibaren hizmet ürünlerini satmaya başlayabilirsin. Bu sitelerin hepsine kaydolmanı ve hepsinin müşteri portföyünden faydalanmanı tavsiye ederim.

2) CV Niteliğinde Bir Biyografi Yazısı Müşteri Bulmanı Kolaylaştırır

Kaydolduğun freelance pazaryerinde oluşturmuş olduğun satıcı profiline kaliteli ve çekici bir biyografi yazısı yazman müşterilerin sana güvenmesini kolaylaştıracaktır. İnsanlar senin hizmet ilanını gördüğü zaman biyografini okumak, geçmişte yaptığın işleri görmek ve referanslarına göz atmak ister.

Bu bilgilerin açıkça anlatıldığı bir hakkımda yazısı (biyografi) yazman freelancer profilini ziyaret eden iş verenlerin sana güvenmesini kolaylaştıracaktır. Yaptığın işlerin referansları ne kadar kaliteli ve fazlaysa güven sağlaman o kadar kolay olacaktır.

3) Verdiğin Hizmeti En Ayrıntılı Şekilde Anlat

İlan olarak yayınladığın hizmet ürünü hakkında en az 8-10 cümlelik bir açıklama yazmanı tavsiye ederim. Bana soracak olursan uzun bir satış yazısı yazman en güzeli olacaktır. Yazacağın bu metin ne kadar ikna edici olursa ürünlerini satman o derece kolaylaşacaktır.

Müşteriler hizmetini satın almadan önce bu açıklama kısmını okuyacak ve verdiğin hizmeti tam olarak anladığı zaman içi rahat bir şekilde satın alma işlemini gerçekleştirecek.

Peki, ya 1-2 cümleyle geçiştirir gibi bir açıklama yazarsan.

Örneğin;“SEO hizmeti veriyorum. Sıralamalarda yükselme garantili çalışma.”

Bu cümle müşterinin dikkatini çekecek güzel bir slogan. Fakat ayrıntıdan yoksun olduğu için oldukça etkisiz kalıyor. Ürünlerini satmak isteyen bir freelancer olarak sana düşen görev, siteyi ziyaret eden müşterileri cezbetmektir. Eğer hizmet ürünlerini satın almalarını sağlamak istiyorsan açıklama kısmına elinden geldiğince fazla bilgi koymaya özen göster.

Yukarıda verdiğimiz SEO ilanı örneğine göre;

  • Yapacağın çalışma tam olarak neleri kapsıyor?
  • Verdiğin hizmette hangi çalışmaları yaparak müşterinin web sitesini Google arama sonuçlarında yukarıya taşıyacaksın?
  • Daha önce, ilan vermiş olduğun SEO kategorisinde hangi işleri başarıyla tamamladın?
  • Müşterinin ürünün için yapacağı ödemeye neler dahil… Neler dahil değil?

Bunların hepsini ayrıntılı bir şekilde açıklaman müşterilerin seni tercih etmesi için önemli bir neden olacaktır.

4) Müşteri Ödeme Yaptıktan Sonra Onunla Etkili Bir Şekilde İletişim Kur

Hizmetini satın alan müşterinin ihtiyaçlarına en iyi karşılığı verebilmek için onun senden neler beklediğini tam olarak öğrenmen gerekiyor. Satın alma işlemi sonrasında müşteriyle mesajlaşarak işin ayrıntılarını öğrenmeli, müşterinin tam olarak beklediği şekilde işi teslim etmelisin.

Eğer müşterinin hizmet ürünlerini düzenli olarak satın almasını ve bu şekilde düzenli bir gelir elde etmek istiyorsan müşteri memnuniyetine özen göstermen gerekiyor… Müşteri memnuniyetini sağlamak başarılı bir freelancer olmanın altın kuralıdır.

5) Elinden Gelen En Kısa Sürede İşi Teslim Et

Hizmetini satın alan bir müşteri, yapılmasını istediği işin en kısa zamanda tamamlanmasını bekler. Sana gönderdiği mesajlara en kısa sürede yanıt almak, işle ilgili düzeltmeni istediği noktaları en kısa sürede düzeltmeni ve işi de en kısa sürede teslim etmeni ister.

Müşterinin bu taleplerine en hızlı şekilde yanıt verebiliyorsan freelancerlar arasında kendi farkını ortaya koydun demektir. Bu şekilde hızlı tepki verip işi hızlı bir şekilde teslim ettiğinde müşterilerin, hizmetlerinden çok daha memnun kalacaktır. Ve ürünlerini düzenli olarak sipariş vermek isteyecektir.

Başarılı bir freelancer olmak istiyorsan yukarıda saydığımız 5 kuralı iş hayatında uygulamak için çaba göster. Bu kurallara dikkat ettiğin zaman freelancer olarak elde ettiğin kazançların ne kadar hızlı bir şekilde arttığına şaşıracağına eminim.