Seslendirme sanatçılığı günümüzde popülerliğini oldukça artırmış bir meslek grubudur. Bu mesleği popüler yapan en önemli nedenlerden biri freelancer olarak çalışmaya imkan tanımasıdır. Evine seslendirme stüdyosu kurarak freelance olarak çalışan ve hayatını bu şekilde elde ettiği kazançlarla sürdüren birçok kişi vardır.

Seslendirmenler reelancer sitelerine üye olarak kaydolur. Burada kendilerine uygun hizmet ilanları oluşturur ve bu hizmetleri müşterilere satarlar.

Şunu asla unutmamalısın ki:

Ne kadar iyi bir seslendirmen olursan ol, eğer müşterilere ulaşmayı başaramıyorsan sahip olduğun yeteneklerin hiçbir anlamı kalmaz. Pazarlama her işte olduğu gibi bu işin de kilit noktasıdır.

Bu mesleği freelance olarak evinin rahatlığında yapmak istiyorsan mutlaka freelancer sitelerinin müşteri portföyünden faydalanmanı tavsiye ederim.

Kayıt Olabileceğin Freelancer Siteleri:

Freelancer bir seslendirmen olmak için geçmen gereken bazı aşamalar, uygulaman gereken bazı önemli kurallar var. Şimdi bu aşamaların ve kuralların neler olduğuna göz atalım.

1. Adım: Diksiyon ve Artikülasyon Konusunda Kendini Geliştir

Metinleri seslendirirken bazı yerlerde takılma, tekleme, dil dönmesi gibi durumlardan sıyrılmalı, bu konularda ileri bir seviyeye gelmelisin. Metni okurken akıcı olmalı, kusursuz bir diksiyon kullanmalısın.

Bu konuda kendini geliştirmeni sağlayacak birkaç etkili egzersiz:

 • Kalemle Konuşma Pratiği: Dudaklarının arasına bir kalem koyarak her gün 5 dakika boyunca bir şeyler oku. Bir kitaptan ya da gazeteden kesitler seçerek bu metinleri her gün ağzında kalem varken seslendir. Kalemle konuşma egzersizini uyguladıkça ağzını ve dilini daha başarılı kullanmaya başlayacaksın.
 • Dudak Egzersizi: Dudaklarını kapatarak ileriye doğru uzat. Dairesel olarak dudaklarını döndürmeye başla. Sağa sola ve aşağı yukarı hareketlerle dudaklarını biraz zorla. Daha sonra çeneni kapatarak hızlı bir şekilde “mi” “mu” “mi” “mu” seslerini çıkart. Hemen arkasından “fe,ve” “pe,be” “u,ü” “o,ö” seslerini çıkart ve yorulduğunu hissedene kadar bu egzersizi uygulamayı sürdür. Yorulunca dudaklarını gevşet ve dudakların kapalı haldeyken ağzındaki havayı yavaşça dışarı doğru bırak.
 • Nefes Egzersizi: Derin bir nefes alarak, F ve S ünsüz harfleri ile bu nefesi dışarı bırak. Aldığın her nefesi parça parça boşaltacaksın. Bu egzersizi günde 3-4 dakika boyunca uygula.

2. Adım: Ses Tonunu Geliştir

Tok ve etkileyici bir ses tonuna sahip olmak bir seslendirmen için vazgeçilmez unsurlardan biridir. Bu nedenle iyi bir seslendirmen olmak istiyorsan ses tonunu geliştirmek için egzersizler yapman gerekiyor.

Ses tonunu geliştirmek için yapabileceğin bazı egzersizler:

 • Sesi Isıtma Egzersizi: Sakin, tok bir ses tonu kullanarak 100’e kadar say. Bu sesleri çıkarırken ses tonunun hep aynı kalmasına özen göster.
 • Sesi Güçlendirme Egzersizi: 1’den 5’e kadar sesini kademeli olarak güçlendirerek say. Daha sonra 5’ten 1’e doğru sesini kademeli olarak azaltarak say. Aynısını “HAH” “HEH” “HIH” “HİH” “HUH” “HÜH” “HOH” “HÖH” sesleri için de uygula. Sesini kademeli olarak yükselterek say. Daha sonra geriye doğru aynısını sesinin şiddetini azaltarak uygula.
 • İnce ve Kalın Ses Egzersizi: “Mmmmmmmmmm” sesini en kalın tondan başlayarak en ince tona doğru çıkart. Bu süre boyunca ses çıkarmayı hiç bırakma. Kalın tonu da ince tonu da sonuna kadar zorla.

3. Adım: Seslendirme Kursuna Kaydol

Seslendirme sanatçısı olmak isteyen biri ilk aşamada evde kendi kendine ses ve diksiyon geliştirme egzersizleri yaparak işe başlayabilir. Fakat daha sonra bu konuda profesyonel bir eğitim almak kaçınılmaz olacaktır. Bu işte profesyonel olmak istiyorsan işin ehli hocalardan ders almalı, işi profesyonel bir boyuta taşımalısın.

Kendi alanında herkes tarafından bir profesyonel olarak tanınan bir seslendirmen olmak için eğitim almak zorundasın. Ünlü haber spikerlerinin vermiş olduğu birçok farklı kurs mevcuttur. Bunlardan birisine katılabilirsin.

4. Adım: Başarılı Seslendirmenleri Taklit Et

Seslendirme konusunda başarılı olmak, hızlı bir şekilde kendini geliştirmek istiyorsan her konuda olduğu gibi bu konuda da taklit etme yönteminden faydalanabilirsin. Aslına bakarsan biz buna modelleme diyoruz.

Modelleme yöntemi örnek aldığımız kişilerin seviyesine ulaşabilmek için ilk etapta uygulayabileceğimiz çok etkili bir öğrenme yöntemidir.

Başarılı bulduğun seslendirme sanatçılarının ses kayıtlarını dinleyerek onları taklit etmeye çalışabilirsin. Yaptıkları ses oyunlarını yapabilmek için çaba sarf edebilir, onlar gibi seslendirme yapmayı deneyebilirsin. Bu şekilde modelleme yaptıkça gelişimin çok daha hızlı olacaktır. Daha sonra zaten kendi seslendirme tarzını oluşturursun. Modelleme sadece geçilmesi gereken bir basamak.

Merak etme, ömrünün sonuna kadar insanları taklit etmeyeceksin. 🙂

5. Adım: Evine Seslendirme Stüdyosu Kur

Seslendirme alanında freelance olarak çalışmak istiyorsan kendi seslendirme stüdyonu kurman gerekiyor. Bunun için belli bir bütçe ayırmalı ve kaliteli ekipmanlar almalısın. Amatör ekipmanlarla bu işi yapman zor.

Ses kayıt etmek için ihtiyacın olan ekipmanlar:

 • Bilgisayar
 • Mikrofon
 • Harici Ses Kartı
 • Kayıt İşleme Programı
 • Kulaklık

Bu ekipmanları alarak kendi stüdyonu kurabilir, freelance olarak seslendirme sanatçılığı yapabilirsin. Tüm bunların yanında kendini geliştirmen gereken çok önemli bir konu var. Kendi hizmet ürünlerini satabilmek için dijital pazarlama becerilerini geliştirmek zorundasın.

Online satış yapacağın için bir ürünün internet üzerinden nasıl pazarlandığını, müşterilerin nasıl bulunduğunu öğrenmen gerekiyor. Bu konuda Çarpıcı Girişim sitesindeki blog yazılarından faydalanabilirsin.