2020 Yılına Özel 11 SEO Teknik ve Stratejisi (İNFOGRAFİK)

 

 

2018 Yılının En Çarpıcı 11 Tekniğini Açıklayalım

 

#1 Gelecek Mobilde

Teknoloji bu kadar hayatımıza girmişken ve cihazlar bu derece küçülmüşken mobilin gücünü nasıl görmezden gelebiliriz? İnsanlar artık cep telefonu olmadan bakkala bile gitmiyor. İnternet üzerinden sipariş verirken cep telefonunu kullanıyor. Web sitelerini mobilden ziyaret ediyor. Günlük hayat artık mobile doğru kayıyor. Bu gelişmelerin farkında olup, bu alanda çalışmalar yapmalıyız. Web sitemizin mobil uyumlu olması 2017 yılında SEO açısından başarılı olmak için olmazsa olmaz bir kriter…

#2 Sesli Arama Yükselişte

Günden güne Google’da sesli arama özelliğini kullanarak arama yapan kullanıcı sayısı artıyor. Sesli arama yaparken kullanılma ihtimali yüksek olan anahtar kelimelere çalışma yapmamız önemli. İnsanlar araştırdıkları konuyu arama çubuğuna yazmak yerine, sesli komut ile Google’a sormayı tercih etmeye başladı. Bu teknik geleceğin SEO’suna yapacağın bir yatırımdır.

#3 Siteni Hızlandır

Web siteni ziyaret eden her kullanıcı yüksek hızlı internete sahip değil. Hele ki ülkemizde internet hızı yabancı ülkelere göre çok daha yavaş… Eğer kullanıcılar siteni görüntülemek için saniyelerce beklemek zorunda kalıyorsa, bir türlü görüntülemek istediği içeriğe ulaşamıyorsa siteyi terk etmek istemez mi?

Kullanıcıların siteni görüntülemeden terk etmesine engel olmalısın. Şunu unutma ki her web sitesi SEO konusunda birbiriyle yarışıyor. Ve bu yarışta öne geçmek için sitenin açılma hızını arttıracak çalışmalar yapman gerekiyor.

#4 Mobil Uyumlu Site Kur

Google 21 Nisan 2015’te çıkardığı bir güncellemeyle birlikte mobil uyumlu web sitelerine arama sonuçlarında öncelik tanıdığını gösterdi. Mobil cihazlar üzerinden gelen ziyaretçilerin web sitemizdeki içerikleri kolayca okuyabilmesi için mobil uyum bir gereklilik…

Eğer web siten mobil uyumlu değilse, Responsive bir tema kullanarak bu uyumu sağlayabilirsin.

Sitenin ne derece mobil uyumlu olduğunu görmek için şu aracı kullan:

Google Mobil Uyumluluk Test Aracı

#5 Düzenli Olarak Kaliteli İçerik Üret

Kaliteli içerik SEO’nun en temel kuralıdır. Ve bu kural günden güne çok daha önemli bir hale geliyor. Eskide web masterlar web sitelerine backlink kasarak Google arama sonuçlarında üst sıralarda çıkardı. İçerik kalitesin yerine backlink sayısına odaklanırdı.

Ama artık Google buna bir son verdi. İçerik kalitesini her şeyin önünde tutmaya başladı. Google diyor ki:

“SEO çalışmalarını benim için yapma, kullanıcı için yap.”

Kullanıcı içeriklerini ne kadar çok beğenir, içeriklerinle ne kadar çok etkileşime girerse Google’da aynı şekilde sana ödülünü verir.

#6 Sosyal Medya Etkileşimini Arttır

Web sitende bulunan içeriklerin kullanıcılar tarafından sosyal medya platformlarında paylaşılması Google’ın dikkate aldığı bir kriterdir. Bu kriterin önemi de her geçen gün artmaktadır. Sosyal medyada yapılan her paylaşım sitene kaliteli bir backlink kazandırır. Google sosyal medya paylaşım sinyallerini algılar ve ödülünü verir.

#7 Kaliteli Backlinkler Al

Web sitene 100’lerce backlink girişi yapmak sana bir şey kazandırmaz. Google artık bu yanıltıcı uygulamaların farkına varıyor. Backlink sayısı tek başına asla SEO açısından bir fayda sağlamıyor. Aksine kalitesiz backlinkler web sitesinin Google sıralamasını olumsuz etkiliyor.

Sitene gelen backlinkler her zaman doğal görünmelidir. Normal bir web sitesine gün içinde aldığın 100’lerce backlinkin doğal olmadığı zaten ortadadır. Bu tarz yanlış backlink alma işlemler penaltıyla cezalandırılır.

#8 Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Kullan

Tek kelimelik arama hacmi yüksek anahtar kelimeler için çalışma yapmayı bırakmalısın. Çünkü bu kelimeler geneldir ve web siten için odaklı kelimeler değildir. Daha uzun, daha odaklı anahtar kelimelere odaklanmalısın.

Örneğin:

Tenis konusunda içerikler girdiğin bir web siten var. Bu web sitesi üzerinden bir videolu eğitim satıyorsun. Tenis kelimesini Google’a yazan bir kişi şu konularda araştırma yapıyor olabilir:

  • Tenis oyuncuları
  • Tenis raketleri
  • Tenis maçları
  • Tenis sporu
  • Tenis vuruş teknikleri
  • Tenis topları
  • Tenis sporcuları
  • Videolu tenis dersleri

Bu aramalar içinden amacına en uygun olanı “videolu tenis dersleri” anahtar kelimesidir. Neden?

Çünkü bu anahtar kelime üzerinden siteni ziyaret eden bir kullanıcı sattığın eğitimi almaya daha isteklidir. Sattığın ürünle ilgilenme potansiyeli yüksektir.

Bu şekilde 3-4 kelimeden oluşan konu odaklı anahtar kelimelerde üst sıralara çıkmak için çabalamalısın.

#9 SSL Sertifikası Kullanarak Siteni HTTPS Yap

Güvenli hyper link transfer protokolüne sahip olan web siteleri Google tarafından sıralamalarda daha üstlerde çıkarılır. SSL sertifikasına sahip web siteleri verilerin şifrelenmesini ve daha güvenli hale gelmesini sağlar.

Her online alışveriş sitesi SSL sertifikası bulundurmak zorundadır. Kredi kartı bilgilerinin güvenliği için bu olmazsa olmaz bir kuraldır. Normal web siteleri de SSL sertifikası kullanarak Google sıralamalarında bir adım öne geçebilir.

#10 Kullanıcı Deneyimi Yeni SEO Kriteri

Web siteni her zaman kullanıcıların işini kolaylaştıracak şekilde dizayn etmelisin. İnsanlar web sitende ne kadar kolay dolaşırsa, aradığı bilgiye ne kadar hızlı ulaşırsa o kadar memnun kalır. Kullanıcı her zaman doğru sayfalara yönlendirilmeli, hızlı bir şekilde sitende gezinebilmelidir.

Kullanıcılara en doğru bilgiyi en kısa sürede verebilmek için çalışmalar yapmalısın. İnsanların ilgisini çekmeyen bileşenleri web sitenden kaldırmalısın.

#11 Bing, Yahoo ve Yandex’i de Unutma

Google her zaman bir numaralı arama motorudur. Bütün çalışmalarımızı Google için yapmamız gereklidir. Ama az da olsa diğer arama motorlarından da sitemize ziyaretçilerin geldiğini unutmamalıyız.

SEO’nun açılımı arama motoru optimizasyonudur, Google optimizasyonu değil =)

Diğer arama motorlarını kullanan insanların da olduğunu unutmayalım.